| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa "dau jos" grasimea de pe burta si sa "pun " si muschi; eu m-am gandit sa ma duc la sala. Am 13 ani si 1, 70m. Credeti ca acest lucru imi va afecta dezvoltarea (sa nu ma mai inalt)? din cate am mai citit unele exercitii pot afecta cresterea; sunt adevarate aceste vorbe?

6 răspunsuri:
| vlad89c a răspuns:

Unele exercitii afecteaza cresterea, da.
De exemplu presele, care te apasa, exercitiile cu greutati facute din picioare. As zice sa mai astepti 1 an -1 jumate pana sa te duci. Pana atunci alearga, fa flotari, abdomene, genoflexiuni, bicicleta, tractiuni si unpic de dieta.

Răspuns utilizator avertizat
| 16Gabriela a răspuns:

O sa cresti si in inaltime dar nu exagerat, poti sa te duci la sala, sa faci patratele smug

| Codrut_Alexandru_1999 a răspuns:

Da iti va afecta foarte rau dezvoltare deci nu te sfatuiesc
funda big grin

| vlad89c a răspuns (pentru Codrut_Alexandru_1999):

Gresit ^-^ Unele exercitii afecteaza cresterea, si nu 'foarte rau'.

| Tinușca a răspuns:

Eu am 14 ani si fac diverse exercitii desi nu prea am nevoie, nu am observat efecte negative pina acum:)
Te-as sfatui sa faci exercitii pentru abdomen mai usoare, dupa care treci la mai grele.(e plin internetul)
Pentru a da jos acea grasime ar trebui sa-ti controlezi regimul alimentar: maninca sanatos, nu mica seara prea tirziu si chiar daca o faci nu te culca dupa ce-ai mincat(asteapta macar o ora, consuma multe lichide.
Evita alimentele care contin zahar si cofeina!
Fa plimbari lungi in aer liber!
http://sfatulparintilor.ro/......i-la-sala/
sUCCES! Funda>?>