| Editzelu a întrebat:

Care este cel mai bun sport pentru auto aparare(gen mma,judo,karate, box sau altele)?

Răspuns Câştigător
| Ionut231312 a răspuns:

Din cate am inteles eu MMA este "cel mai folosit" atunci cand te bati pe strada, el si box-ul...

Box-ul este un sport care, pe langa forta, necesita si putina gandire, mai ales cand trebuie sa blochezi vreun pumn, sau cand vrei sa il lovesti trebuie sa anticipezi cum s-ar aparea si sa il surprinzi.

Karate... sunt bune pentru aparare, inveti multe tehnici, pe langa box la care este numai pumnul( si piciorul, dar mai putin), dar si iti cureti mintea, eu chiar eram mult mai linistit cand faceam karate fata de acum, cand nu mai fac.

Judo... includ multe trante... atat stiu, nu pot vorbi despre ele deoarece nu cunosc prea multe.

In concluzie, sportul care ar castiga o bataie pe strada ar fi mma-ul, deoarece chiar daca la karate inveti mai multe tehnici, cand esti cazut la pamant nu ai ce face...

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Toate sporturile de contact sunt bune. Conteaza cat de bine.l stapaneste cel care.l practica!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Atletismul.

| StrongHeart a răspuns:

Eu as zice mma pentru ca are mai multe discipline.