| 7Slasher666 a întrebat:

Buna TPU.Care este diferenta dintre exercitiile pentru masa musculara si forta musculara? Prima data mi-am propus sa fac masa, dar vreau sa-mi cresc forta pentru ca vreau sa reusesc sa fac anumite lucruri cum ar fi "press to handstand" sau "planche".

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SiLaS a răspuns:

Esti imbecil? Cum adica care e diferenta? Unele te ajuta in masa musculara iar celelalte iti dau forta ce e asa greu sa iti dai seama?

| 7Slasher666 explică (pentru SiLaS):

Cand am zis diferenta, ma refeream la tipul de exercitii.Trebuie sa fie o modalitate de a lucra pentru forta si alta modalitate pentru masa. Diferenta propriu-zisa stiu care e...

| SiLaS a răspuns (pentru 7Slasher666):

Ti-am zis, exercitiile pentru forta sunt cele cu greutate maxima incat sa iti permita sa faci maxim 6 repetari.Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru 7Slasher666):

Pentru forta : maxim 5 repetari pe serie.Serii PUTINE, antrenamente scurte ( 30-40 de minute tot antrenamentul ), pauze mari intre serii ( 3-5 minute ).

pentru forta poti sa faci si serii de 1-2 repetari cu greutate mare.

Masa musculara : 6-10 repetari pe serie. PAuze scurte ( 1-2 minute ) intre serii. Numar mediu de serii. Aici antrenamentul dureaza cam 45-60 de minute.

SI inca ceva, pentru forta alegi exercitii care lucreaza multe grupe.

NU faci flexii pentru biceps si spui ca "faci forta".

| SiLaS a răspuns:

Exercitiile pentru forta sunt cu greutate mare care sa iti permita sa faci maxim 6 repetari.