| 123466d a întrebat:

BUNĂ TPU. Cum calculez caloriile pe care le mananc intr-o zi desi nu stiu? Am calculat dar cred ca nu am calculat bine.
Fac sport de cam 6 ori pe saptamana (squat) o zi pauza. Am 19 ani. Sunt fata. 157 cm 47 kg si vreau sa ajung la 49 kg. Cate kcal ar trebui sa mananc sa ajung acolo? Si apoi cate ar trebui sa mananc ca sa ma mentin acolo? Si ce sa mananc mai exact?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ia-ti aplicatia
My fitness pal
E cea mai buna in acest sens, iti tine seama si de caloriile pe care le consumi prin sport + ca-ti spune in functie de kilograme, inaltime si greutatea la care vrei sa ajungi cate calorii sa consumi pe zi.
Si are avantajul ca are o baza larga de date, si desi e in engleza gasesti o gramada de alimente romanesti.

| peperonies a răspuns:

Continua sa faci sport si mananca normal. spre deosebire de grasime muschiul se pune foarte greu si poate dura chiar 1 an sa pui cateva kile de muschi. chiar daca esti fata. daca continui asa cel mai probabil la anul pe vremea asta o sa ai 49 de kile. asta in caz ca nu se intampla alte minuni.

cand esti natural slab daca mananci mai mult corpul automat arde mai mult. exact cum daca bei mai multa apa te duci automat mai des la WC.

| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Ai aici tot ce iti trebuie: :) http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/
Sper sa iti fie de folos! :) Paa!

| Marica_Sorin_1995 a răspuns:

Pai trebuie sa mananci mai mult decat necesarul caloric.
O alternativa la raspunsul cu myfitnesspal o gasesti pe http://calorieslab.com si e si in romana.