| d0areu a întrebat:

De câteva zile am
început să ridic greutăți. Nu am posibilitatea sa mă duc la sala așa ca mi-am umplut o sticla cu nisip de vreo 3, 5 kilograme și în fiecare seara o ridic de cel puțin 50 laborator amândouă brațe. Dar următoarea zi nu am febra musculara doar mă doare cotul și mă mai doare când îndoi brațul. Nu fac eu ceva bine sau de ce nu fac febra musculara, ar trebui sa fac deoarece ridic la brațul drept pana nu mai pot sa mai ridic. Ar trebui sa mai continui sa mai ridic?

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E prea mult de 50 de ori.

MAXIM de 8 ori.

POTI peste 8 repetari => maresti greutatea.

Si nu "zilnic", o data la 3-4 zile grupa respectiva ( in celelalte zile, lucrezi alt muschi ).

Răspuns utilizator avertizat
| Tyberiu2000 a răspuns:

E adevarat ca nu ne-ai spus varsta ta.E posibil sa fie si dimn cauza ca esti prea mic/tanar.Totusi asteapta sa-ti revi, dupa care cauta pe net cum se executa corect, si dupa cum s-a spus, mai va paralel uneori ridicari, flotari etc.Totusi nu te lasa purtat de val.Stiu ca vrei sa arati bine dar exista si liscuri.

| d0areu explică:

Am 14 ani și fac cam 100 de abdomene pe zi

| SiLaS a răspuns (pentru d0areu):

Pe zi? Tu nu stiai ca muschii cresc in zilele de pauza? Daca faci zilnic nu o sa ajungi nicaieri.

| AleXuTzu15 a răspuns:

Uita-te pe YouTube la v-clipuri sa vezi cum se face, posibil sa faci gresit.

| Florin_Floryan_1997 a răspuns:

Apuca-te de flotari, sunt cele mai bune, daca faci in fiecare seara, pe fiecare saptamana sa crest cu 5 flotari..Sunt bune pentru dezvoltarea pieptului, si daca poti si abdomene.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florin_Floryan_1997):

Flotarile sunt bune ca incalzire, atat.

Piept faci cu exercitii adevarate, nu cu flotari.

| Florin_Floryan_1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca vrei sa faci piept cu adevarat apucate de sala, flotarile erau solutia mea pentru acasa, daca nu ai posibilitatea sa faci sala big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florin_Floryan_1997):

Dar si acasa le faci cu greutate, a.i. sa nu faci peste 8 flotari intr-o serie.