| TeodoraCristinaMarcu a întrebat:

De ceva timp vreau sa ma duc la MMA, pentru ca toti colegii mei fac misto de mine ca nu stiu sa dau cu pumnul. Dar ma gandesc ca fiind fata si avand 12 ani imi e frica sa nu ma loveasca ceilalti cu pumnul si sa ma doara. Nu stiu ce sa fac sa ma duc sau nu, ca nu vreau sa ma doara rau

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Dar dintre colegii tai crezi ca stie vreunul sa dea cu pumnul? eu ma indoiesc. doar copii smardoi de 2 lei.
Cel mai bine stiu sa dea cu pumnul boxerii nu cei de la MMA
Atat boxul, MMA-ul, kickboxul etc sunt sporturi dure dar am vazut destule practicante feminine asa ca poti alege ce iti place.
Nu te gandi ca acolo vei lua bataie pentru ca e un mit, doar cand faci sparring poti lua bataie dar incepatorii nu sunt pusi sa se bata in ring ci cei cu oarece vechime.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Raven):

Mit sau nu, daca incepi cu gandul "mi-e frica" nu prea ai ce cauta in sporturile astea. Cel putin nu la modul serios...asa, de distractie, cu un antrenor personal, da, dar sa ajungi sa lupti nu big grin

| Simpatic a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mit sau nu eu as face un sparring cu tinewinking

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu as zice sa te duci intai la kickboxing. MMA-ul e prea complex (deocamdata) pentru tine.
Nu o sa te doara ca nu te bate nimeni acolo, acolo INVETI sa te bati, NU te bati, e o mega-diferenta.

| Bizon95 a răspuns:

La inceput NU o sa dea nimeni cu pumnul in tine
ALTFEL NU S-AR MAI APUCA NIMENI DE MMA
or sa te invete miscarile
or sa te puna sa dai cu pumnul in sacul de nisip
etc.

asa ca eu personal, in locul tau m-as duce sa incerc sa vad daca e de mine sau nu, lasa ideile preconcepute, frica de ce e dupa colt si mai ales mistocareala imbecila a INVIDIOSILOR!

| Raven a răspuns:

Du-te mai bine la kickboxing, nepoata mea face de câțiva ani deja și nu numai că la nevoie poate pune un om în toată firea în fund dar are mai multă încredere în ea însăși de când practică sportul ăsta.

| UserRo10 a răspuns:

Fii o domnisoara si da-le in nas cu vorbele si nu cu pumnul. Mintea bate oricewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te duce. Mai bine iti iei un spray cu piper, nu merita sa te intorci acasa plina de vanatai.

| AmanoYuno a răspuns:

Du-te. E bine sa stii sa te aperi mai ales ca fata. Colegii tai poate conteaza acum dar iti garantez ca la 2 luni dupa ce nu ii mai vezi in fiecare zi nici nu o sa mai stii cum ii cheama pe toti.
Iar in ceea ce priveste a fi lovita, nu te duci acolo sa iti iei bataie din prima. Te duci acolo sa inveti. O sa te lupti cu altii abia dupa ce ai invatat si cel ce te invata are siguranta ca ti-o lua vreun pumn dar dai 2