| Vladikxq a întrebat:

Buna TPU, fac mult sport, multe exercitii fizice, sa-mi dezvolt masa musculara, insa e clar ca nu creste atat atat de mult si natural sa zic așa doar prin exercitii fizice, trebuie sa ai si o alimentație corecta, proteine, asa ca vreau sa-mi fac o dieta, de obicei mananc multe iaurturi, terci, piept de pui, salate, beau mult lapte, mananc multe fructe si legume, insa vreau o dieta exacta sanatoasa si cu proteine, imi puteți recomanda o dieta? Mulțumesc, dau funda

Răspuns Câştigător
| peanut003 a răspuns:

Trebuie si un antrenament pe masura, incearca sa te duci la sala macar 1h pe zi
cat despre alimentatie. nu te baza doar pe proteine, nu trebuie sa consumi atat de mult pe cat se se spune
incearca sa consumi mai multi carbohidrati pentru a avea mai multa energie si forta
si eu vreau sa pun pe mine in perioada asta asa ca iti dau cateva din mancarurile mele cu multe calorii

Fulgi de ovaz, unt de arahide, banana (1000 kcals)
paste (800kcals)
pizza congelata (700-1000kcals)
orez+carne(700kcals)

| Cosmin86 a răspuns (pentru peanut003):

De ce "1 h pe zi"? Muschii se dezvolta in zilele de pauza, de-asta se recomanda 3-4 antrenamente pe saptamana.

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine, in general "mai mult" = "mai prost", e o greseala tipica de incepator.

| peanut003 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru tine poate. eu ma antrenez 2h pe zi pauza in weekend si am rezultate mult mai bune

| Cosmin86 a răspuns (pentru peanut003):

Da, toti sportivii (aia cu medalii, etc.) sunt prosti, ai descoperit tu "apa calda".

Antrenament 2h pe zi = antrenament de copil mic si firav happy

| peanut003 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am descoperit ''apa calda'' pentru mine. vad ca mereu sari daca nu e ca tine.
eu bag 6-7 exercitii 4-5 serii pe zi, asta functioneaza pentru mine si asa voi continua sa bag

| Cosmin86 a răspuns (pentru peanut003):

Si ce rezultate ai cu acest antrenament de 2 bani? Medalii? XXXL? 100kg cu patratele?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu uita de odihna, muschii cresc cand dormi de fapt, au si ei nevoie de repaus.

| Sekim a răspuns:

Aia nu e mâncare sănătoasă rolling on the floor

Daca vrei sa te informezi despre alimentație, uita te la filmele The game changers și What the health, spor.

| blairelovesmusic a răspuns:

Deja mananci sanatos, nu cred ca mai ai nevoie de o dieta.

| Vladikxq explică (pentru blairelovesmusic):

Vreau gen pe zile, ca asa mananc sănătos, dar cam pe sarite, sar mese, uneori nu mananc deloc, destul de rar, dar se intampla, am zis la general ca mananc chestiile astea, vreau dieta cu mai multe produse, diferite, si pe zile.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Vladikxq):

Nu ai nevoie de o dieta, deja mananci sanatos. Nu mai sari mesele. Daca vrei sa slabesti fa miscare cel putin 30 de minute pe zi. De exemplu: te trezesti la 6 dimineata daca iti permite timpul si faci o plimbare de 30 de minute. Poti sa alergi daca vrei, asa slabesti mai mult. Cu cat faci mai multa miscare cu cat slabesti mai mult.

| peanut003 a răspuns (pentru Vladikxq):

Pai vezi? uneori nu mananci deloc. asta e problema, trebuie sa iei iniatitva daca vrei sa faci ceva.
eu unul mananc aceeasi mancare in fiecare zi, mai schimb cateva mese din cand in cand dar principalele mari mese sunt acolo, asa ar trebui sa faci si tu pentru ca e foarte obositor sa tot schimbi mancarea, sa gasesti ceva cu multe calorii si mai e si costisitor

| Cosmin86 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

UNDE vezi tu ca vrea sa slabeasca, cand a spus CLAR ca vrea masa musculara? Pentru masa musculara trebuie sa mananci MULT (chiar si cat o familie de 4 persoane).

| blairelovesmusic a răspuns:

Si inca un sfat (asemanator cu cel al lui Vladi): Mananca 2-3 snacksuri sau dulciuri pe zi ca sa nu devii prea slab. De exemplu: Dupa mic dejun: un baton de ciocolata, dupa pranz o punga mica de chipsuri si intre orele 2-5, inainte de cina deoarece te ingrasi daca mananci peste ora 8, un pachet de biscuiti.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Pardon, asemanator cu cel al lui peanuts003.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Peanut003.