| RobykaBskf a întrebat:

fac sala de 4 luni nu se vede nici o schimbare pe mine eu am masa musculara foarte mare dar nu, e dezvoltata cum trebuie daca am 1.75 metri si 80kg e bine? e bine.Sa iau proteine sa ma definesc? si ce suplimente imi recomandati? sau trebuie sa slabesc si dupa aia sa iau suplimente voi ce ziceti

6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Fata de inaltimea pe care o ai, greutatea este putin mai mare. Este bine ca faci sala, miscarea si in general sportul sunt necesare pentru o buna dezvoltare a organismului si pentru formarea masei musculare.
Nu ai precizat cati ani ai, daca esti adolescent nu este indicat sa slabesti ci, trebuie sa renunti la bauturile carbogazoase care contin zahar ori indulcitori si care cresc numarul de calorii pe care le asimilezi zilnic.
Nu trebuie sa iei suplimente nutritive, trebuie sa te hranesti sanatos, sa reduci putin cantitatea de paine si dulciuri si sa faci si un alt sport in aer liber, care te va ajuta sa-ti dezvolti uniform masa musculara.
Poti merge cu bicicleta in parc, cu rolele, sa faci alergari, volei etc.
Un gand bun si multa sanatate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mariana):

"Fata de inaltimea pe care o ai, greutatea este putin mai mare.", asta nu e o problema, cand iti maresti muschii poti sa ai si peste 30 kg fata de inaltime si este foarte ok.

Un sport in aer liber iti dezvolta "uniform" masa musculara?

Apuca-te si tu de sah

| Cosmin86 a răspuns:

"eu am masa musculara foarte mare", vai de capul meu rolling on the floor

masa musculara "foarte mare:" ai dupa 10 ani de sala, ani in care mananci MAI MULT CA TOATA FAMILIA.

Tu cu 4 luni amarate, ce masa musculara sa ai...

apuca-te de sah

| florynmondialul a răspuns:

Ca sa definesti masa musculara pe care o ai trebuie sa cresti numarul de proteine din alimentatie si sa scazi numarul de carbohidrati(paine, orez, cartofi, paste fainoase)
ca si supliment iti recomand:http://www.bodytimero.com/ro/7760-AMIX-Detonatrol-90-Caps-.html

| RobykaBskf explică:

Am 14 ani? la 14ani si 80kg e mult cam ce greutate trebuie sa am

| Andrey0070 a răspuns:

Detonatrol am folosit si eu si sunt foarte multumit. Cred ca e cel mai bun termogenic de pe piata la momentul asta.(si pretul e foarte ok)