| AlexisAlexx a întrebat:

M-am apucat de cateva saptamani de alergat si stadionul pe care alerg este suficient de mare incat 2 ture sunt 1km si prietenele mele ajung si la 5 ture fara pauza. De cateva zile dupa ce alerg imi tremura gleznele, pulpele pe acolo dar pentru cateva minute si apoi imi trece dar nu stiu, e normal sa-mi tremure? Mi s-au si umflat gleznele dar mi-a mai trecut ca m-am dat cu un gel si am pus gheata.
Ce sa fac sa iau pauza mai multe zile?

Răspuns Apreciat de Editori
| katy a răspuns:

Trebuie sa te incalzesti foarte bine inainte. Apoi sa alergi cat iti permite organismul.Iti suprasoliciti musculatura de aia iti tremura.Alearga treptat cu pauze de mers si in timp mareste turele.La final nu uita de strething-ul care iti relaxeaza ligamentele si muschii..banuiesc ca ai sarit de el happy

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ce ti se intampla, ai inceput sa lucrezi muschii! Alearga mai departe ca nu ti se intampla nimic. ASta este efectul alergatului, febra musculara, senzatii ciudate in muschi, tendoane, dar curand iti vei intra in ritm si vei deveni fit, alergand cu usurinta inca o tura de stadion si inca una, asa cum fac colegele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal deoarece iti cresc muschii. Trebuie sa iei pauze ca altfel nu vei prinde nici rezistenta (incat sa faci 5+ ture) si risti sa ti se si inmoaie brusc picioarele si cine stie ce sa patesti cand cazi.