| Vreausapot a întrebat:

M-am decis sa ma apuc de sala cu scopul de a slabi.
Problema este ca nu prea stiu ce exerciții sa fac pentru slăbire. Ma duc singur așa ca nu prea stiu ce o sa fac. Nu am niciun plan.
Mulți imi spun sa cer sfaturi acolo dar sunt destul de intimidat de ce o sa vad acolo.
Spuneti-mi ce exerciții pot face pentru slabit? La ce aparate sa lucrez. Mușchii mei sunt aproape egal cu 0 ca sa ma exprim așa.
Sunt consient deja de ce trebuie să tai din alimentație!
Ce greutate spuneti sa încep cu?
Date personale:
16 ani
75kg(vreau sa ajung la 68-69)
1, 71
Mezomorf

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Cardio inseamna alergat, mers cu bicicleta, si in general exercitii care maresc ritmul cardiac. Flotarile si celelalte sunt pentru crestere in masa musculara. Ambele te ajuta sa slabesti, dar facand cardio slabesti mult mai repede.

Mai putin cu vorba si hai la treaba! Daca chiar vrei sa slabesti, vei reusi. Doar sa faci zilnic ce ai de facut si sa o ti tot asa ani de zile, cu perseverenta si consistenta ajungi unde vrei.

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce spui ca stii ce trebuie "sa scoti" din alimentatie? Poate trebuie sa adaugi, NU sa scoti. Alimentatia e mult mai complicata decat crezi tu.

| Vreausapot explică (pentru Cosmin86):

Pentru ca nUtRiTIonIsT

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vreausapot):

Poate ar trebui sa schimbi nutritionistul, 80% sunt niste ratati.

| RAY a răspuns (pentru Vreausapot):

Tu ai avea nevoie de un antrenor personal

| Vreausapot explică (pentru RAY):

Si un salariu de 2000 de lei pe luna :c

| RAY a răspuns (pentru Vreausapot):

Pai ala e salariul minim pe economie

| Frank51 a răspuns:

Deci vrei sa slabesti sau sa pui muschi? Le poti face pe ambele, dar este dificil si nu cred ca reusesti. Eu iti recomand sa faci cardio 30 de minute, apoi greutati mici 10 serii 10 repetari la inceput, apoi maresti.

| Vreausapot explică (pentru Frank51):

Ce exerciții cardio pot face? Flotări nu pot face niciuna, nici nu mai vorbesc de abdomene

| Frank51 a răspuns (pentru Vreausapot):

Cardio inseamna alergat, mers cu bicicleta, si in general exercitii care maresc ritmul cardiac. Flotarile si celelalte sunt pentru crestere in masa musculara. Ambele te ajuta sa slabesti, dar facand cardio slabesti mult mai repede.

Mai putin cu vorba si hai la treaba! Daca chiar vrei sa slabesti, vei reusi. Doar sa faci zilnic ce ai de facut si sa o ti tot asa ani de zile, cu perseverenta si consistenta ajungi unde vrei.

| NYØ2002 a răspuns:

Alimentatia conteaza.Renunta cat de mult poti la zahar, Bea 2-3l de apa sau mai mult daca vrei.Alearga macar cate 1km in fiecare zi sau mai mult. Daca bei multa apa reduce pofta de mancare. Dulciurile inlocuiestele cu fructele. Daca esti grasut e bine ca ai din ce face muschi.Propuneti sa faci macar cate 300 de abdomene, 100 de flotari, 150 de genoflexiuni

| Vreausapot explică (pentru NYØ2002):

Mi se par cam multe repetiții pentru mine fiind începător dar o sa incerc. Din pacate sala nu are banda de alergat, dar are biciclete.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Nu iti dau un sfat ci o idee.Alimentatia conteaza 80%..restul este sport.

| Vreausapot explică (pentru IonutSiAtat92):

Am spus că stiu ce trebuie să fac în legătură cu alimentație, dar și sportul nu strica!

| BogdanM275 a răspuns:

Genoflexiuni multe flotarii si o alimentatie cat mai sanatoasa pentru început.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BogdanM275):

De ce multe flotari? Poate ca nu vrea antrenament de copil mic si pampalau, care face flotari zilnic.