| B3HappyN0Worry a întrebat:

Bună TPU, m-am forțat cu abdomenele la sală şi m-a luat o durere lombară. Credeam că dacă mai fac se ameliorează, dar chiar din contră, cum aş putea scăpa de durere cât mai repede? Ce mi-ați putea recomanda în afară de pauza de la sală? Ceva exerciții? Sau orice, FUNDĂ!

Răspuns Apreciat de Editori
| Skippy223 a răspuns:

Cand faci exercitii, trebuie sa ai grija la forma.
Intrebarea e cam vaga, nu stim ce tip de exercitii ai facut, cate serii, greutati, repetitii, etc.
Pe langa asta, esti sigura ca e din cauza ca ai lucrat la abdomene? Nu ai facut spate recent?

Sau este posibil sa ai o inclinare pelviana. Cauta pe google si daca te recunosti, atunci asta e cauza.
Sunt multe exercitii ca sa scapi de asa ceva, una din ele este sa stai lipita de perete o perioada, in fiecare zi, si multe altele - gasesti tu.

In schimb, daca pur si simplu te-ai fortat, sau ai avut forma gresita, nu mai lucra la abdomene, sau schimba exercitiile pentru o perioada (si sau greutatile)

4 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

După nume eşti fată, iei pauză şi pui gheaţă în prosop şi pui prosopul pe burtă.

| George_Viorel_1992 a răspuns:

Incearca zahar sau ciocolata, ajuta la diminuarea dureri si asimilare acidului lactic din muschi(acesta provoaca durerea.A da si ar fi bine sa dormi de amiaza sau sa ai un somn odihnitor pe timpul nopti.(somnul ajuta la repararea muschilor)
Funda?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu confunda durerile musculare cu durerile de oase!
Durerea musculara iese prin efort mai mare, pe cand durerea ososa, prin repaus total.
Deci, durerea ta lombara este durere ososa si neecsita repaus total pana la disparitia ei.
Data viitoare cand reincepi exercitiile, va trebuii sa faci exercitii d eincalzire inati, pentru ca problema cu lombara s-a intamplat din lipsa de incalzire!