| Georgett021 a întrebat:

Buna TPU, ma tentează in ultima vreme sa ma apuc de judo. Problema este ca am probleme cu coloana respectiv am cifoză.
Am voie sa fac sau nu?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asta poate sa stabileasca doar medicul, care ti-a dat diagnoza.
Intreaba de la el!

| Violleta2022 a răspuns:

Doar un medic de oase iti poate spune asta, fiindca noi nu stim cat de arcuita este coloana ta si cat de grav esti.

| sierra1 a răspuns:

Gravitatea bolii tale o apreciază medicul văzându-te nu noi cei din online. Așa că inteabă-l

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa întrebi medicul.Dar cred ca nu e indicat.
În primele lecții te pune sa te dai de pământ, iar pe parcurs dau alții cu tine de pământ și nu știu dacă o sa ii placa coloanei tale.

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

Tu chiar vrei sa faci o arta martiala care se bazeaza pe trante, unde vei cadea de multe ori pe coloana, exact unde ai tu probleme? Asta se numeste inconstienta, trebuie sa ai putin simt comun ca sa-ti dai si tu seama de asta

| 6Radu5 a răspuns:

Nu prea e recomandat, majoritatea miscarilor o sa te smuceasca bine iar acest lucru nu e bun pentru persoanele cu probleme la coloana.