| thezbx a întrebat:

TPU! Ma uitam pe Discovery la nebunul ala de se duce singur in salbaticie (nu ii mai tin minte numele), si am vazut ca a coborat de pe o stanca cu o funie care era legata sus pe stanca. Cei care fac asa ceva, cand ajung jos, isi recupereaza franghia in vreun fel sau o lasa acolo?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Exista anumite noduri care tin atunci cand franghia este tensionata, dar se desfac singure atunci cand franghia se de-tensioneaza (cand ajungi pe sol)

Daca folosesti un astfel de nod iti poti recupera franghia. Dar evident ca trebuie sa cunosti foarte bine tehnica, altfel risti sa cazi.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fi serioasa nu e in nici o salbaticie e fake, acum cu funia o trage jos daca e legata bine ramane acolo, banuiesc ca se mai refoloseste pana se rupe, daca era in salbaticie nici funie nu avea pentru ca animalele nu au funie, si astia merg in salbaticie ca uni cu toata tehnologia din prezent

| thezbx explică (pentru RAY):

Nu imi pasa daca e fake sau nu, intrebarea era ca daca cei care merg pe munte si coboara pe stanci isi lasa funia acolo sau o iau inapoi cumva

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. happy Este un nod special. Trebuie sa ti in permanenta tensiune in fir sa nu se desfaca. Daca se slabeste, se desface. Am vazut si eu episodul laughing