| Antonia679 a întrebat:

Maine am sport si ne scoata afara la alergat. Problema e ca am ceva probleme cu genunchiul de vreo cativa ani si dupa vreo 3-4 ture incepe sa ma doara. Nu e ceva grav incat sa imi scot scutire si sa nu mai fac sport, doar la alergare incepe sa ma doara. Sa ii spun profesoarei despre problema asta sperand ca o sa ma lase sa alerg mai putine ture?

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

In timp ce alergi, un picior se odihneste altul alearga, dupa care schimbi. Nu spune nimic, alearga. Conteaza mult intrecerea cu tine insuti.

| Evolution a răspuns:

Este absolut normal sa iei scutire pentru treaba asta si cu scutire sau fara, o sa te puna sa faci alte exercitii sau o sa te lase in pace.
Ii explici mai intai profesoarei lucrul acesta si dupa daca e necesar te duci si iei scutire.

| Chitaristul26 a răspuns:

Daca e la alergarea de rezistenta (ceea ce banuiesc ca e), ce poti sa faci eventual este sa alternezi alergatul cu mersul normal. De exemplu, 1-2 ture alergi, dupa jumatate de tura sau o tura mergi. Ori asta, ori vorbesti pur si simplu cu profesorul. E mai bine sa vorbesti decat sa cauzezi alte probleme mai grave in viitor.

| J33k00 a răspuns:

Eu iti zic sa nu mai faci deloc ora de sport invocand motivul ( ca te doare piciorul ) si sa te duci la medic pentru ca stii cum se spune... cu sanatatea nu e de joaca... S-ar putea inrautati destul de grav chiar daca nu te doare rau.