| teemo2000 a întrebat:

Mereu m-am intrebat de ce se numesc pilotii de curse piloti (proasta exprimare...). Adica pilotii piloteaza avioane, nu masini. Stiu ca asa se numesc, dar de ce?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pilotii de formula 1 nu se numesc piloti, termenu asta se pare cal folosesc romanii laughing eu nu am auzit in engleza pe aia sa zica la drivers pilots laughing dara la romani da am auzit.Probabil o fi fost vre unu din asta mai ''destept'' care a bagat terminu asta din portugheza, pentru ca aia zic la sofer pilot si dupa sa generalizat.Deci sincer eu numai la romani am auzit expresia asta. Poate ca or mai zice si altii nu zic nu dara eu nu am auzit.

| cezar003 a răspuns (pentru relian):

Totusi americanii spun maritime pilot la marinari tongue

| relian a răspuns (pentru cezar003):

Aia e cu totu altceva,nu inseamna sa conduci o nava, e ceva mai complicat, americanii zic si in domeniu auto pilot dara se refera la cu totu altceva decat sofer, pilot is unia care merg in fata in cazul unor transporturi f mamri sa elibereze calea, deci ei nu zic pilot nici maritim, adica o nava nu stiu daca are sofer sa zic asa laughing al de mana nava aia invarte de roata nu stiu cum se numesc dara sigur nu pilot.Americanii spun pilot la multe chestii din diverse domenii,dara in toate au acelasi sens sau inteles,nu mai stiu exact dara seminifica ceva sa elibereze calea ceva bla bla, nu-s sigur dar ceva pe acolo. Oricum nici englezii nu zic la sofer pilot, americanii nici atat, termenu asta l-am auzit la romani aia comentatori, aia cred ca au invetat sau importat cuvantu asta de pe cine stie unde.Din ce am citit pilot ca si sofer vine din portugheza, cum am spus probabil de acolo o fi imprumutat comentatorii romani cuvantu asta.Si sofer doara nu-i cuvant din romana ca oricum romanii nau inventat mai nimic, asa ca cuvinte pur romanesti sa le gasim altundeva slabe sanse. Daca ar fi inventat romanii o masina poate am fi spus acum mana masina a mana, adica a mana calu, caruta, ca si driver tot de acolo vine in engleza driver era ala de mana calu asa se numea si de acolo a trecut la auto, deci romanii daca e sa folosim cuvinte pur romanesti ar fi sa spunem manatori de masini laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru relian):

Pentru cultura ta generala: piloti se numesc si pilotii navali, dar nu este aici locul, ca eu sa iti dau lectii de cultura generala.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru cezar003):

Nu te contra cu tebelii care cunosc doar romgleza, ori limba gimnastica; prostul te poate atrage in apele lui si te bate cu profesionalism

| relian a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tataie eu nu ma bagai in ciorba ta laughing dara ca idee nu mai incurca avioanele cu submarinele ca nu merge asa laughing asta pentru cultura ta generala. Piloti se numesc multi, dara nu se refera la ce era vorba in intrebarea de fata.Stai linistit nu te ambala si nu mai cauta sa jignesti lumea, mai ales ca nu am venit eu la tine sa iti dau lectii. Daca ai 65 de ani asta nu inseamna nimic pentru mine, probabil pentru tine o insemna, adica te crezi mai destept decat pari, deci decat pari nu decat esti.Cauta detigaile tale, raspunde celui care intreaba pricepi? Cand o sa vin eu la tine si sa comentez atunci sa intervii, pana atunci ar fi bine daca ai da omului un raspuns, deci celui care intreaba nu mie. Daca totusi vrei sa discuti cu cineva fa-o ca un om nu ca un roman laughing arata ca stii sa vorbesti ca stii sa te porti.In nici o imprejurare nu jigni pe cineva, mai ales daca nu s-a bagat cu tine in vorba, deci nu mai cauta tu sa arati ca traiesti inca si vrei sa fii bagat in sama.Stiu f bine ce a vrut sa zica omu, deci tu cauta si povesteste altora nu mie, vii sa discuti cu mine cand vei sti sa te porti.Adica nu vine omu caruia i-am adresat sau cu care vorbeam sa ma ia la rost, sa ma faca prost dar vii tu un marlan ca de fapt asta si esti un marlan sa te bagi in seama pe aici.Cauta de tigaile tale ca nu ma bagai eu cu tine in seama, degeaba ai 65 de ani.

| cezar003 a răspuns:

Pilotul este o persoană calificată care manevrează efectiv (cârmaci) sau prin comandă o navă în regiunile în care navigația este dificilă, nu se refera neaparat la un aviator cum nici pilotul automat nu conduce doar avioane