| Marius66544 a întrebat:

numa ce m-am apucat de sala si as avea nevoie de niste proteine naturale (shake.uri) am auzi de banane cu ou si lapte e ok ce ziceti? Vreau ceva natural si sa imi ziceti cand ar trebui sa iau! funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. orice proteina e naturala
2. shake-urile alea sunt TERCIURI de copii mici.

ca fapt divers :

- ouale crude impiedica absorbtia proteinelor ( deci degeaba mai ai proteine in shake )

- laptele INCETINESTE absorbtia proteinelor

Nu e mai simplu sa mananci o friptura? Are mai multe proteine ( si creatina ) decat porcaria aia de banana+ou+lapte?

Baga 4-5 fripturi pe zi + cateva surse de carbohidrati ( orez, mazare, cartofi, paste ) si o sa pui muschi.

Cu oua crude si "lapte", o sa ramai un copil firav.

2 răspunsuri:
| Cassyvalcea a răspuns:

Salut bine ai venit printe noi cei care vor sa traiasca mai sanatos happy
Eu de obicei imi fac dimineata din 4, 5 oua crude + o banana +2 mandarine sau exempu : daca nu imi fac shake imi fierb 4, 5 ouale si mananc 2 galbenusuri si celelalte le arunc, deci 2 galbenusuri le mananc nu conteaza ca mananc 10 oua sau 5 oua tot 2 gabenusuri mananc tongue
Asta e specialitatea mea. Sport in continuare

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cassyvalcea):

Ouale crude au o enzima ( avidina ) care IMPIEDICA absorbtia proteinelor.

Mananca-le fierte sau ochiuri pe apa.

Oua crude mananca doar copiii mici care se uita la rocky.