| AestheticPerf a întrebat:

Stiu ca cardio-ul intens nu face bine masei musculare daca faci sala, si intrebarea mea e: daca fac cardio dimineata pe stomacul gol, sarind coarda 30 de minute ( 5 minute de cate 6 serii cu 1 minut pauza intre ele ) in fiecare zi este prea mult? Daca da as putea sa fac 20 de minute, sa reduc numarul de serii. Va rog ajutati-ma. FUNDA!

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Nu are ma nimic 30 min dimineata, daca faci sala dupa-amiaza. E vorba sa mananci dupa ca sa ai ce arde si pentru sala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp te alimentezi corect, nu va fi nicio problema. Iar daca alimentatia e gresita, muschii vor fi afectati si de exercitii de forta.
Sincer eu nu am mai auzit de chestia asta ca muschii ar fi afectati de cardio daca faci si sala. O sa ma interesez, dar in orice caz, cele 30 de minute de care spui sigur nu dauneaza

| PIPER23 a răspuns:

DA! Este adevarat ca prea mult cardio duce la pierderea masei musculare, sau mai bine zis ingreuneaza luarea in greutate/masa musculara.
Probabil ca vrei sa mai dispara ceva tesut adipos de sari coarda dimineata, insa cu o alimentatie corect si bogata in proteine, eu zic ca nu ar trebui sa ai probleme.
Daca tu observi ca nu mai cresti in masa musculara, poti reduce zilele de cardio.