| Georgiana2006 a întrebat:

sunt fata si vreau sa slabesc. Am 1.67 si 56-57 de kg vreau sa am 50 de kg în aproximativ o lună. Am 80-73-94 si as vrea sa am 80-60-88 (89).Am o bicicletă medicinala si merg pe ea o oră pe zi.Am burta si vreau sa scap de ea, am picioare mai grasute si vreau sa fie mai subtiri. Vreau sa îmi spuneți ce am voie să mananc si ce nu.As vrea sa raspunda persoane care au slăbit ( si cele care nu au slăbit).
Vreau niste sfaturi utile care sa functioneze! Vreau sa dai multe detalii. Ofer fundita

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

6-7 kg le dai jos sanatos (si sa nu te ingrasi la loc) in 2-3 luni, un intr-o luna.

| Ineys a răspuns:

Este foarte bine ca mergi pe bicicleta. Poti cauta pe internet si alte tipuri de exercitii pentru grupele de muschi pe care doresti sa le lucrezi : de la abdomen, de la picioare, etc.

Despre ce ai voie sa mananci si ce nu... este destul de simplu.

Trebuie sa eviti prajelile si mai ales cele in ulei de floarea soarelui. Sa zicem ca merge ceva asa ocazional in ulei de masline. Dar ulei de floarea soarelui in nici un caz.

Mananci piept de pui, de curcan, vita, peste la cuptor sau pe gratar, din nou nu prajite in tigaie.
Poti adauga pe langa ele legume precum castraveti, rosii, o salata de varza, etc.

Dimineata poti manca o omleta din 1 galbenus doar si poti completa cu albusuri, aici poti adauga mai multe, 2-3. Ele nu dauneaza. Poate sa fie si o felie de paine prajita cu dulceata facuta in casa, alaturi de un ceai, etc.

Seara e recomandat sa mananci ceva mai usor, precum o supa, daca vrei poti incerca o conserva de ton in suc propriu/ulei de masline, un iaurt cu un procentaj de grasime mic, etc.

Iti recomand sa te lasi de tot de paine. Si sa respecti cele 3 mese cu 2 gustari intre ele, la un interval de 3 ore. Gustarile pot fi fructe. Orice fructe ( mai putin banane, dar ocazional merg ).
Lasa si alunele, semintele sau orice alte alimente de rontait. Sper ca deja stii ca dulciurile nici nu intra in discutie. Exclus din start.

| Georgiana2006 explică (pentru Ineys):

Multumesc, mie de fel nu-mi place carnea.Dar apreciez

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ineys):

Galbenusurile dauneaza? Glumesti sper laughing) Si e mai buna dulceata cu paine? Dar totusi sunt excluse dulciurile si ii recomazi sa se lase de paine...interesant, n-am ce zice. Cu bananele ce-ai, apropo? Si alunele si semintele te-au suparat vad... Ai si argumente cand excluzi alimente asa aiurea?

| Ineys a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da, asa mi-a recomandat un nutritionist. II spun doar ce mi-a spus,

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ineys):

Ori n-ai fost tu atent la ce a zis el ori e el complet inapt.

| Ineys a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ba chiar am fost. Bananele sunt recomandate cand ai activitate fizica.
Eu avand un stil de viata sedentar, pentru mine nu erau benefice deloc. Bananele contine foarte multi carbohidrati fata de alte fructe.
Chiar tu i-ai recomandat mai sus sa scada carbohidrati dar se pare ca nu stiai ca bananele contin un procent foarte mare, asa-i? ( peste 80% ), iar atunci cand sunt coapte, se "transforma" in "zahar" practic.
Alunele si semintele cumparate din comert ( cele prajite la punga pe intelesul tau ) sunt foarte nocive. Uita-te doar de curiozitate cate calorii are o punga de alune/seminte de alea si dupa recomainda-i-le.

Galbenusul de ou contine colesterol si destul de multe calorii 50-60. Daca bagi 3 galbenusuri de ou intr-o omleta deja sunt 150 de calorii.

Eu i-am zis ca poate manca o felie de paine prajita dimineata, dar cand i-am zis sa se lase de paine m-am referit sa nu o amestece cu carne sau cu cartofi sau cu altceva. Cerealele ar trebui mancate simple. Practic dimineata ar trebui sa manance paine goala daca vrea chiar asa, ceea ce nu cred ca-i convine.

Inca am tot ce mi-a spus scris pe foi pe aici si slabeam 1-2 kg pe saptamana... deci inapt clar nu e. Bine, luam si suplimente naturiste pe baza de plante, gen ceaiuri, siropuri, etc. Totusi, acum respect acelasi "meniu" si inca continui sa slabesc, nu la fel de mult, dar totusi. Aveam undeva pe la 1300-1500 de calorii pe zi si incerc sa le mentin, avand in vedere ca nu fac nimic toata ziua.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ineys):

In 100g de banane ai 23g carbohidrati din care 12g zahar. Aceeasi cantitate de mere are cam 14g carbohidrati din care 10g zahar. Asa mare diferenta ti se pare? Iar daca asta e marea problema, de ce nu excludem si rodia sau mango care au 14g zahar?

"Chiar tu i-ai recomandat mai sus sa scada carbohidrati dar se pare ca nu stiai ca bananele contin un procent foarte mare, asa-i?"

Mie mi se pare ca tu habar n-ai ca fructele in general reprezinta sursa de carbohidrati si contin fructoza (adica zahar) asa ca ai reusit sa te sperii de o banana.

"Alunele si semintele cumparate din comert ( cele prajite la punga pe intelesul tau ) sunt foarte nocive."

Inainte sa te mai loveasca asa izbitor inteligența, da o fuga la magazin si vezi ca exista alune si seminte crude. Asta in primul rand. In al doilea rand, nu sunt deloc nocive, ci dimpotriva, fiind o sursa de GRASIMI SANATOASE.

Galbenusul de ou contine HDL, asta fiind colesterolul BUN. Ti-as sugera sa-ti intrebi nutritionistul care e diferenta intre HDL si LDL(colesterol rau), dar la cat de capabil e, probabil nici el nu stie. Pe langa HDL, galbenusul de ou mai contine luteina, zeaxantina, colina...toate benefice organismului. Sa-l excluzi pentru cateva kcal in plus chiar e stupid.

De suplimentele alea naturiste nici nu mai comentez. In orice caz, tu ai slabit pentru ca ai fost in deficit caloric, nu pentru ca ai fugit de banane, oua, alune si seminte, iar nutritionistul care ti-a recomandat toate astea este fara dar si poate un inapt.

| AnastasiaK a răspuns:

In ce univers paralel ai tu impresia ca o sa slabesti, iar sanii, alcatuiti intr-o mare parte din tesut adipos, vor ramane intacti?

Nu e vorba despre ce ai voie sa mananci si ce nu, ci totul se rezuma la cat. Ai voie sa mananci in asa fel incat sa consumi mai putine calorii decat arzi. Bine, indicat e sa te axezi pe proteine, sa scazi din carbohidrati, sa consumi in general carbohidrati complecsi, etc etc. Dar daca nu ai stat sa-ti calculezi caloriile niciodata pana acum, nu cred ca o sa incepi fix acum sa te chinui cu toti macronutrientii.

De asemenea, 6-7kg intr-o luna e cam mult. Nu imposibil, dar mult. In fine, aici e decizia ta... daca tu consideri ca e ok pentru tine si faci fata...

| Michelle a răspuns:

Buna! Nu e recomandat sa mergi atat de mult pe bicicleta. Iti slabesti articulatiile genunchilor. Mananca din 3 in 3 ore, trei mese si 2 gustari, cate putin. Nu este o dieta ci un stil de viata. Toate dietele sunt urmate de efectul eu eu. Uite te pe Facebook ca sunt grupuri de diete fix la fix. Succes!