| DaRkNess2 a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la un sport de echipa(fotbal sau volei) dar imi este cam teama...Eu sunt o fire foarte posesiva si nu suport ca cineva sa ma ia peste picior etc. Imi place mereu sa domin pur si simplu si nu pot schimba asta :\. Cand sunt fata in fata cu cineva si acea persoana este singura clar pot sa ma impun(nu in sensul ca vreau sa il agresez fizic/verbal sau mai stiu eu ce) pur si simplu vreau eu mereu sa am ultimul cuvant de spus. Ei bine mie imi este cam teama sa ma-nscriu la un sport de echipa deoarece toti cei de acolo se cunosc intre ei fireste, iar eu nu cunosc pe nimeni si voi fi marginalizat... Urasc sa fiu asa, dar ei sunt foarte multi si chiar mi-e teama ca vor face anumite remarci/glume asupra modului meu de a juca etc. Ce as putea sa fac? NU VREAU SA VORBESC CU ANTRENORUL SAU CU PARINTII, chestii de genul pur si simplu vreau sa ma pot intelege bine cu ei, dar imi este frica ca se va intampla cum am zis eu mai sus. AJUTOR VA ROG!

Răspuns Câştigător
| TheNiceDay a răspuns:

Cum a zis si Roger este foarte importanta prima impresie.Prima data imbraca-te cat mai bine, daca ai ia-ti o geanta de fotbalisti la tine unde sa iti pui schimburile(acum depinde si la ce echipa te duci).Cei mai multi se schimba in vestiar. Daca nu te schimbi acolo ia-ti cel putin ghetele (adidasii cu crampoane) si o sticla cu apa un parfum etc in geanta.La antrenament iti trebuie echipament. Avand in vedere ca asta e prima data cand faci fotbal, ai putea sa iti iei de undeva un echipament(de pe net sau diverse magazine). Cand intrii in vestiar trebuie sa dai salut cu toti jucatorii.Trebuie sa faci vorbesti cu ei sa faci glume cu ei si sa pari ca si cum ai fi dur(nu in sensul sa ii bati laughing).La inceput ar trebui sa te duci la o echipa mai prostuta, seria 3 ti-as recomanda. Dupa care inveti sa joci si te duci la o echipa din seria a 2 a si in prima e greu(iti trebuie cativa ani ca sa ajungi in prima).Sa fii luat peste picior...asta e aproape inevitabil in seria 2-3.Dar nu o sa te bata aia laughing.O sa faca glume si cu tine si de tine. Daca pari o fire de treaba te vei intelege cu colegii si vor face glume suportabile...(nu o sa iti dea cu scaunul in cap laughing). Vezi si tu care sunt mai fraieri si mai fa si tu misto de ei.La 14 ani sa nu crezi ca faci 1 an de fotbal si deja o sa fii in prima serie.O sa iti trebuiasca vreo 2 ani daca te prinzi repede.Vezi ca daca vrei sa faci de performanta este foarte greu sa ajungi.Mai ales in cantonamente(aproximativ o data la 3-6 luni) mergeti undeva la munte, la un hotel si faceti vreo 2 antrenamente pe zi foarte solicitante.O sa alergati foarte mult. Daca vrei sa faci fotbal doar de dragul de a face mai bine nu te apuca.In seria a 3 a o sa faceti aproape numai joc.La varsta asta iti trebuie caracter si sa tragi tare de tine ca sa poti ajunge pe salariu.In liga 1 este foarte greu sa ajungi.Asa ca nu te gandi sa ajungi ca Tanase Tatarusanu si altii.Ai putea sa ajungi ca ei daca ai face antrenamentele si cantonamentele de 3 ori mai mult ca ceilalti...sa tragi de 3 ori mai mult ca ceilalti.Iti recomand daca te apuci sa nu stai prea mult in seria a 3 a. Daca te apuci te pot ajuta cu orice vrei despre fotbal.

22 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu cand jucam handbal, intr-adevar, impreuna cu colegii ne stiam de mai mult timp, eram vechi, iar cand venea cineva nou conta prima impresie, ori se integra imediat, ori era tinta glumelor, mistourilor. Avea un rol important si comportamentul lui. Cand m-am dus la alta echipa, mult mai buna, acolo ei erau obisnuiti cu oameni noi in echipa, astfel ca erau toti foarte de treaba. Depinde de colectiv, nu pot sa-ti spun eu aici daca vei fi luat la misto sau nu. N-am de unde sa stiu. Totusi incearca, du-te la ce sport iti place. De tinut minte ca la primele "vizite" trebuie sa fii prietenos, sa vorbesti cu oricine, dar nici sa nu te bagi in seama aiurea, asta ca sa nu-si faca o parere gresita. De asemenea, fii de 10x mai atent la antrenor decat cei mai vechi, astfel incat sa exista sanse cat mai mici sa gresesti.

| DaRkNess2 explică (pentru AFR81):

Nu stiu ce sa zic... Decat sa risc sa fiu calcat in picioare lucru pe care nu-l suport mai bine nu m-as apuca... Chiar nu stiu ce sa fac

| TheNiceDay a răspuns:

Esti fata sau baiat? Raspunde si iti zic eu tot ce vrei despre fotbal.Nu vreau sa ma laud dar ca sa stii fac fotbal de 8 ani si sunt cel mai bun din Romania la fotbal, sunt si la nationala.Nu sunt oricare de pe strada happyZi daca esti fata sau baiat si iti zic tot ce vrei sa stii despre fotbal.

| TheNiceDay a răspuns:

Si cati ani ai?

| DaRkNess2 explică (pentru TheNiceDay):

Am 14 ani. Am facut 7 ani volei si inot dar acum vreau sa ma apuc de fotbal, insa ti-am zis problema :/

| TheNiceDay a răspuns:

Si vezi ca o sa te puna antrenorul sa mai faci cate 100-200 abdomene, 100-200 genoflexiuni, 50-100 flotari.Este mult de munca.

| DaRkNess2 explică (pentru TheNiceDay):

Imi place mult sa muncesc pe branci si stiu binisor sa joc fotbal dar mai am de lucrat la partea defensiva si la suturi in schimb driblez foarte bine si pasez la fel de bine

| TheNiceDay a răspuns:

Talentul este 10% iar munca 90%. Asta zic si profesorii profesionisti.

| DaRkNess2 explică (pentru TheNiceDay):

Am 14 ani 1.73 si 60 de kilograme cam ce post mi s-ar potrivi eu zic fundas dar nu imi place in aparare

| TheNiceDay a răspuns:

Driblingul este pentru mijlocasi.Ai putea sa te faci ce vrei.Iti sugerez sa nu te faci atacant.Sunt cam multi atacanti si cam buni.Acum nu stiu...Tu ai 14 ani eu 16.Nu stiu ce pozitie e cea mai cautata la varsta ta.La 1,73 ai fi bun ca fundas central dar daca zici ca nu iti place...

| DaRkNess2 explică (pentru TheNiceDay):

Nu sunt bun la deposedari... Ma pricep doar la pase si dribiling :\ Mare dilema

| TheNiceDay a răspuns:

Pase si dribling numai bun pentru un mijlocas central happy

| DaRkNess2 explică (pentru TheNiceDay):

Mersi mult frate. Meriti 10 funde nu 1. Imi dai fb-ul tau sa vorbim mai mult?

| TheNiceDay a răspuns:

Ti-am dat cerere de prietenie si la mesaj e facebookul meu.

| DaRkNess2 explică (pentru TheNiceDay):

Nu imi apare, mai da-mi un mesaj

| TheNiceDay a răspuns:

Gata ti-am dat mesaj normal acum.

| TheNiceDay a răspuns:

Tu esti Valentin?

| DaRkNess2 explică (pentru TheNiceDay):

Nu laughing)) Iti dau mesaj imediat

| DaRkNess2 explică (pentru TheNiceDay):

Nu merge sa-ti trimit mesaj si pe fb nu te gasesc da-mi skype ceva daca ai te rog

| TheNiceDay a răspuns:

Da-mi tu facebookul tau si zi-mi cun arati in poza.

| TheNiceDay a răspuns:

Da facebooku aici.Nu prin mesaj.