| Radu_Alexx_2000 a întrebat:

Bună TPU, vreau să vă întreb dacă este ok să ma apuc de sală am 17 ani 1, 73 si 80Kg și ce ar trebui să mănânc și ce nu
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Radu_Alexx_2000 explică:

Norma, apuca-te.

Mananci:

proteine: carne, peste, branza, oua, alte lactate
carbohidrati: orez, cartofi, mazare, fasole, linte, naut
grasimi sanatoase: avocado, somon, caju, nuci, migdale

In general trebuie sa mananci mult ca sa pui muschi (eu bag si 3-4 fripturi intr-o zi). Mananca cel putin 4 mese:
- micul dejun
- masa pre-antrenament
- masa post-antrenament
- cina

Pe langa astea sa ai si gustari formate din fructe si grasimi sanatoase.

| Radu_Alexx_2000 explică (pentru Radu_Alexx_2000):

Mulțumesc pentru sfaturi o să țin cont de ele deoarece nu am știut ce trebuie să manânci

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Alexx_2000):

Asta o sa tot inveti, ca trebuie sa vezi ce functioneaza pentru corpul tau.

Eu de la an la an mi-am imbunatatit alimentatia.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa eviti cat posibil grasimile, prajelile, patiseria, fast-food, dulciuri, paine alba, alimentele procesate

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adry05):

Nu trebuie sa eviti grasimile, 10-15% din alimentatie zilnica ar trebui sa fie grasimi sanatoase (nuci, caju, avocado, somon sau alt peste oceanic, ulei de masline, etc.)

| Adry05 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refeream la grasimile gen cum prajesti carnea si ramane grasimea. laughing) Sau tot felul de mancaruri uleioase.