| εηηεя a întrebat:

vreau sa va intreb si eu cum pot sa slabesc, mai exact la burta mai mult, stiu ca o sa-mi spuneti ca, cu o dieta dar vreau ceva mai detaliat, si mai usor, sunt dispus sa tin si dieta sa fac si sport, dar vreau ceva concret ceva ce functioneaza si ati incercat si voi, vreau cel mai mult sa slabesc, am 18 ani cam 1.85 si 83 de kg, as dori sa slabesc maxim, si dupa sa inceb sa-mi lucrez abdomenul.

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Alimentatia e 70% iar sportul 30% cand vine vorba de slabit. E destul de aiurea sa cauti diete pe net pentru ca ele nu se potrivesc stilului tau de viata si astfel nu ai cum sa le tii mai mult de cateva zile. Trebuie sa intelegi cum functioneaza slabirea. Grasimea este depozit de energie. In fiecare zi corpul tau consuma o anumita cantitate de energie pe care tu i-o dai prin alimentatie. Daca ai o viata nu foarte activa, la inaltimea si greutatea ta consumi undeva la 1800-2000 de calorii. Pentru a slabi trebuie sa consumi cu aproximativ 200-300 de calorii mai putin decat consuma corpul tau. Pentru a face asta si a nu te infometa, trebuie sa elimini alimentele cu calorii multe care nu sunt hranitoare, de exemplu orice cu zahar sau faina. Pentru a urmarii caloriile mancate, e o aplicatie myfitnesspal care te poate ajuta foarte mult si astfel iti faci propria ta dieta cu exact ce vrei tu si ce iti place. (evident, ce iti place din categoria lucrurilor sanatoase).
E bine sa te apuci deja de sport pentru ca reprezinta calorii arse si dezvoltarea muschiilor, care la randul lor vor consuma calorii in mod pasiv.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta intermittent fasting pe internet mai bine zis post intermediar.

| claudiaoana a răspuns:

Daca spui ca ai probleme cu grasimea de pe burta cel mai ok e sa faci abdomene, deoarece ele iti intaresc muschii si ai sa vezi rezultate daca le faci cum trebuie, eu le fac cam la doua zile diferenta pentru ca nu e indicat sa faci in fiecare zi( asa mi-a spus antrenorul). Ceea ce iti pot spune despre mancare, eu nu tin dieta, insa stiu ca e foarte ok sa incluzi in alimentatia ta legume fierte, cat mai putine prajeli si desigur multe fructe. Sper ca te-am ajutat.happy

| AlexCristi97 a răspuns (pentru claudiaoana):

E o prostie sa faci abdomene ca sa scapi de grasimea de pe burta. Ori slabesti pe tot corpul, ori nu slabesti deloc. Nu exista sa slabesti intr-o anumita zona si doar atat. Mai mult, abdomenul nu are un muschi foarte mare deci nu consuma multe calorii atunci cand faci exercitii. Mult mai multe calorii ai arde facand HIIT (programe de exercitii cu sarituri si diverse miscari). Daca faci doar la abdomen exercitii, exista sansa ca in timp sa iti dezvolti abdomenul sub grasime si astfel sa pari si mai gras, pentru ca sub grasime nu se vad patratelele chiar daca ele exista. (trebuie sa ai un procent mic de grasime corporala)