| xToxiiq a întrebat:

Buna tuturor, sunt fata si am 16 ani. As vrea sa merg la sala si nu stiu daca merita sau nu. Am un program scolar aiurea si la sala au ceva program ieftin pentru elevi la 55 de lei, dar se termina la ora 5 si nu pot ajunge pana la 5 la sala, asa ca ar trebui sa-l iau pe cel scump, ce iti permite sa mergi pana la ora 10. M-ar interesa sa-mi spuneti voi cei care mergeti, daca sunt usor de folosit aparatele. O sa merg singura si cica daca vreau instructor ar trebui sa platesc separat nu stiu ce sedinte si bla bla...Singura o sa ma descurc? Q.Q

Răspuns Câştigător
| CLCQ a răspuns:

Te descurci sigur, doar vezi ce fac ceilalti, pentru inceput. Gandeste-te ce vrei sa faci si vezi aparatele care iti permit sa lucrezi grupa de muschi care te intereseaza. Poti incepe doar cu alergatul pe banda si observi "imprejurimile". Oricum poti ruga pe cineva de acolo sa te ajute, daca e nevoie sa schimbi greutati sau altele.

| Pool77 a răspuns (pentru CLCQ):

Zau,nu mai spune.
Sa-ti explic cum sta treaba cu incepatorii. Intra in sala se uita, si doar se uita.
Vede de la cineva ca face biceps, ce-si spune "ok hai sa fac si eu biceps, pare destul de simplu." Isi ia greutatiile lui, la barbati isi ia greutatea lui de 2-3x adica in loc de 2, 5kg isi ia 7, 5 10kg.Desigur sa-si arate statutul de "razbonic" o sa simta cu nu poate, dar ce conteaza doar n-o sa rada de mine si in loc sa scada greutatea face incorect, nu doar biceps.Cu timpul vor simti dureri la articulatii,la spate la oase, nu vor mai putea sta drepti sau sa faca o genoflexiune corecta.
Adica se auto-distrug, de asta e mult mai bine sa incepi cu cineva care stie ce si cum, sau cu un antrenor. Nu-i mai incanta si incuraja ca se vor descurca, nu e asa. Asta desigur vei stii doar daca o simti pe pielea ta.

| CLCQ a răspuns (pentru Pool77):

Nu intentionez sa dau sfaturi doar de dragul de a da. Statutul de "razboinic" nu se aplica din start, pentru ca este fata. Am specificat sa se gandeasca ce grupe de muschi vrea sa lucreze. Am spus ca pentru inceput poate incepe doar cu alergatul pe banda. In plus nu cred ca cei care intreaba aici ceva nu au pic de discernamant incat sa faca exact ce spune primul care da raspuns la intrebare.

| Pool77 a răspuns (pentru CLCQ):

Lasa lasa, ca am vazut si femei, care faceau biceps cu 15kg.
Statutul de "razboinic" se aplica la ambele genuri.

11 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Depinde ce urmaresti mergand la sala? Ce vrei? Sa slabesti sa te mai tonifiezi sa capeti o conditie fizica mai buna? Raspunde mai intai la intrebarea asta... Dupa aceea iti poti spune daca merita sau nu. De multe ori femeile nu au atata nevoie de tras de fiare la aparate ci le-ar fi mult mai benefice acele clase de aerobic.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu esti determinata sa slabesti sau sa te mentii, nu cauta motive sa nu mergi, ca oricum nu te vei duce si mai pierzii si banii.
Te poti intretine singura, poti sa iesi dimineata la ora 6 la alergat in jurul casei, sau al blocului, timp de jumatate de ora, seara de asemenea.
In felul asta, nu ai motive sa te mai plangi ca nu ajungi la timp la sala, sau nu ai bani, sau ti se par grele aparatele.
Determinarea si pozitivitatea sunt cheia succesului tuturor oamenilor care vor sa faca ceva in viata.
Cei care se indoiesc si cauta motive din orice, nu vor reusii nimic in viata.
vezi ca ai un mare complex, numit "lipsa de incredere!", acolo trebuie sa lucrezi intens, daca nu vrei sa fii frustrata toata viata si sa te plangi non stop, pentru nereusitele vietii tale.

| Pool77 a răspuns:

Vad ca ai acordat deja funda, nu ma intereseaza mai mult intereseaza sanatatea ta asa ca raspund oricum.
Orice ai face nu merge singur la sala, ca esti baiat ca esti fata.
"Te descurci sigur, doar vezi ce fac ceilalti, pentru inceput" Un rand din raspunsul de mai jos, risti accindentari grave, chiar si de la 10 kg, aici ma refer la accidente grave nu vei mai putea face antrenament un an sau chiar si daca vei putea va trebuii sa te menajezi, caci nu vei mai putea face exercitiul normal.
Da trebuie sa platesti antrenorul separat, care are un pret exagerat aici la noi sala e 130 lei plus antrenor 130 total 260 laughing) Cine da atata, habar n-am.
Vorbeste cu cineva, care stie ce se manaca sala si ai grija, nu merita o accidentare pretul "salii".

| xToxiiq explică (pentru Pool77):

Multumesc, apreciez raspunsul big grin

| SorinelF86 a răspuns:

Nu ai nevoie sa mergi la sala, fiind fata la sala nu prea ai ce face, ti-as putea recomanda ceva programe pe dvd ce le poti face acasa fara greutati, exercitii prin care slabesti si iti tonifici musculatura. daca asta cauti intr-o sala, sau poate ti-ar placea la sala ca vezi baieti big grin

| xToxiiq explică (pentru SorinelF86):

Multumesc pentru raspuns, apreciez! big grin

| Răzvi4Deni a răspuns:

Daca esti ambitioasa si daca ai acea determinare pentru a slabi, ai putea sa mergi la sala, dar ai avea un program prea incarcat.
Orele de curs le termini la ora 14:00, iar daca il iei pe cel scump, e prea scump! happy
Mai bine alearga in fata blocului, vum spunea Gretta! laughing

| xToxiiq explică (pentru Răzvi4Deni):

La mine, instructorul e mult mai ieftin, multumesc pentru raspuns!