| Test2016 a întrebat:

Buna vreau sa adresez aceasta intrebare baietilor. Am 1.90 si 84 kg, sunt luptator de Muay Thay cum as putea sa capat rapiditate in executarea tehnicilor si de pumn si de picior asta e defectul la mine ca nu am rapiditate, ce m-ar ajuta, nu as vrea sa aud genul du-te la sala, vreau sa-mi dati ceva gen exercitii personale care le poti face acasa, ce tip de exercitii mi-ar fi de folos in scopul agilitatii? Eu nu am musculatura dezvoltata, o am firava, ofilita, Tot exercitii de facut acasa vreau si aicia, eu am gantere de circa 7-8 kg, ce exercitii as putea sa fac pentru a-mi dezvolta bratele pieptul si picioarele? Astept raspunsuri si video-uri. Cat despre agilitate in sport de contact vreau aicia raspunsuri doar din partea celor care practica acest gen de sport. Va multumesc frumos, astept raspunsuri

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Alergi, rapiditatea mai mult o poti lua si din box, chiar daca esti luptator de orice tip, te duci la un sac de box si incepi sa exersezi loviturile.
Daca faci in fiecare zi iti imbunatatesti rapiditatea (logic) si stamina (rezistenta).
Alearga si fa multe flotari de toate tipurile, pune mana si mananca doar natural (adica fructe legume carne gatita etc.).
Nu lua de la fast food nimic ca astea te slabesc.
Daca esti "luptator" adevarat trebuia sa le stii pana acum, daca ai invatat cateva miscari de pe net stai calm, nu vei ajunge tu sa spargi ziduri sau sa fii un "superman" la scoala.
Inaltimea ta si greutatea sunt ideale, sunt foarte bune, daca vrei sa continui cu orice tip de sport eu zic sa ai un profesor.
Inca ceva, sportul se imparte in 2 categorii:
- de intretinere
- de performanta

Daca vrei intretinere poti cauta articole pe net, sala, alergat etc.
Daca vrei performanta iti trebuie antrenor si sa te tii de acel sport, nu dupa o luna sa bagi o scuza.
Succes.

| K0sti a răspuns:

Bai "aicia"...ce luptator esti ma tu? Antrenor nu ai, de pui intrebari pe TPU?

| bogdan324 a răspuns:

Prima data trebuie sa fii elastic,asta implica exercitii de elasticitate precum stretching-ul,adica,spre exemplu,sa incerci sa-ti atingi picioarele cu mainile fara sa-ti indoi genunchii,ca sa nu dai ca nebunu' cu piciorul si sa faci intindere musculara,dupa antreneaza-te lovind un sac sau sa ai pe cineva care sa te ajute cu asta, si asa o sa obtii si viteza de atac, dar trebuie sa fii odihnit, fiindca fara odihna nu o sa poti face toate astea, iar la partea cu muschii...nu ai nevoie de cine stie ce forta decat daca vrei sa-i dai direct K.O instant in caz de-l prinzi intr-o pozitie naspa.