| Mcnebunatika a întrebat:

Vreau sa incep sa fac inot, dar nu mai vreau sa cresc in inaltime. Am 14 ani si 178 cm. Pot sa fac inot, dar sa nu se faca nicio schimbare legata de inaltimea mea?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inotul nu te face mai inalt, ci dezvoltat mai armonic la musculatura.
Daca genetic ai tendinta de a creste inalt, atunci vei creste si daca nu faci inot.

Singurul dezavantaj de a fi inalt este ca va trebui sa inveti sa te apleci des, la majoritatea usilor...

| MihaiNicu23 a răspuns:

Se poate asta daca si parintii tai nu ar fi mai inalti decat tine.

| ziftode a răspuns:

Incearca haltere, ala poate, poate nu te lasa sa mai cresti
iar de inot nu am auzit sa te inalte, am auzit ca te dezvolta in toate directiile (iti folosesti toate grupele de muschi la inot)

| potatodespotatonr12345 a răspuns (pentru ziftode):

Esti prost si tu si raspunsul tau

| BuLaNNNeL a răspuns:

Înălțimea e genetică si NU poate fi influențată. Înotul, baschetul astea-s basme nu te înalță, astea-s basme. Dacă predispoziția ta genetică e de 1.85 poti sa te pui si in cap ca tot vei atinge 1m85.