| bradborn13 a întrebat:

Buna vreau sa ma apuc de saptamna viitoare de sala si as sa imi recomandati un program bun pentru salal; eu am 1, 87m si am 85kg,eu as vrea un progam zilnic bun, si as vrea sa imi recomandati si o dieta folositoare pentru acest program pentru ca stiu ca nu poti face sala si sa mananci ce vrei in acelasi timp.Asadar daca imi puteti recomanda un program bun as vrea sa imi spunet si cate repetari si serii trebuie sa fac.

Răspuns Câştigător
| Trynda a răspuns:

Pai in primul rand sa nu iei prafurile alea ca iti fac rau. Te ajuta pe moment dar o sa regreti dupa. Ca mancare: carne de pui, vita, porc, salate, fructe si legume, shake-uri de banane si lapte(poti sa pui in shake si cereale integrale), nuci, migdale, fistic, alune, orez(are multe proteine si vitamine, ai grija sa nu-l fierbi prea mult). Cam asta trebuie sa mananci. Si 5-6 portii pe zi, portii mici, nu cate o oala.

Antrenamentul meu personal.™
Luninerdrate(adica biceps,triceps, deltoid, antebrat)
Martitongueicioare(Cvadriceps, gambe, fesieri)
Miercuri: Piept si spate, e foarte bine sa combini spatele cu pieptul deoarece cand lucrezi spatele, relaxezi pieptul si invers.
Joi:Abdomen(cu tot cu muschii brahiali de la abdomen, adica aia de pe margini)
Vineri:Aerobic
Sambata:somn si odihna, Aerobic dimineata
Duminica: Idem sambata.

La astea adaugi si cate 8 ore minim de somn in fiecare zi. Bafta si spor la lucru.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trynda):

De ce sa regreti dupa? Prafurile alea ( ca esti prea inapt sa folosesti cuvantul suplimente ) sunt mancare concentrata.

Piept si spate in aceiasi zi?

N-ai nicio treaba cu sportul asta...

| Trynda a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate n-am eu nicio treaba dar asa am crescut mare, sanatos si natural.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trynda):

Si cu prafuri tot natural e, de-aia se numesc SUPLIMENTE ALIMENTARE.

Mai documenteaza-te, nu toti putem sa bagam 1 kg de carne pe zi... suplimentele te ajuta sa-ti asiguri nutrientii necesari fara sa-ti fortezi stomacul cu prea multa mancare, atata tot.

Si nu mai baga 2 grupe mari intr-o zi, spatele SINGUR necesita un antrenament INTREG ( e cat piept+biceps ), daca tu mai bagi inca o grupa mare in aceiasi zi... imi dau seama cat de slab le lucrezi pe amandoua.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trynda):

*pardon, cat piept+abdomen

| Trynda a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma strange hanoracul cand plec acasa. Nu ma antrenez la misto, am multa forta si rezistenta.Eu ma descurc cu 2 grupe mari pe zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trynda):

Cu 2 grupe mari pe zi te poti descurca doar daca stai 2 ore la sala si asta se poate DOAR daca stai cu injectia de testosteron dupa tine ( dupa 1 ora nivelul de testosteron scade si te poti antrena eficient DOAR daca iti injectezi testosteron in continuare ).

Nici macar profestionistii ( gen Jay Cutler care are 130 de kg de muschi ) nu face 2 grupe mari intr-o zi, si poti tu rolling on the floor

| Trynda a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu fac ce vreau si cum vreau eu, daca eu ma simt bine asa e ok. Daca tu consideri ca nu e bine ce fac eu, fai ce vrei tu man. Eu nu-mi antrenez o grupa musculara pana la lesin. Uneori imi fac aceeasi grupa de 2 ori pe saptamana, la 3 zile. Eu ma descurc asa si nu am avut pana acum probleme. Bafta. Fiecare cu corpul, sanatatea, aptitudinile si programul lui. Giorno!

8 răspunsuri:
| Radu111 a răspuns:

Luni-piept
Marti-spate
Miercuri-abdomen
Joi-picioare
Vineri-brate
Sambata-Duminica--PAUZA

Multe lichide (2.5 L-3, 5 L), numai apa plata, fara dulciuri, fara sare, fara cartofi, legume proaspete sau fierte, multa care alba si la carne rosie doar vita pentru proteine. Daca nu iti place carnea rosie poti cumpara de la sala proteine iar dupa 2-3 luni nu mai e nevoie sa tii regimul doar sa cumper un praf care se amesteca cu apa numit Creatina (il gasesti tot la sala). Funda?