| anonim_4396 a întrebat:

Buna, vreau sa merg la sala pentru a lucra in special in partea inferioara gen picioare si fund si stiu ca cel mai bun antrenament este acela cu greutati, insa nu stiu cum ar trebui sa fac asta fara a creste masa musculara in alte zone(gen brate, sau sa am picioarele prea groase dupa)…
Si din cate am inteles trebuie sa mananc mai multe calorii decat consum, dar asta nu inseamna ca ma voi ingrasa?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

"In ceea ce privește sfatul cu mâncatul extra nu îți recomand deloc"

Înseamnă că nu ai nicio treaba cu fitnessul și îi dai sfaturi doar de dragul de a da sfaturi. Pentru a dezvolta musculatura, chit că vorbim de partea inferioară sau superioară, de bărbați sau femei, o condiție NECESARĂ e surplusul caloric. Fără asta, nu există rezultate (ca să nu-mi sară nimeni în cap, fac precizarea că da, da, avem acea perioadă de început când apar rezultate indiferent cât de prost mănânci și te antrenezi, dar nu mi se pare că ar trebui luată în calcul această excepție când se vorbește de fitness în general).

Dacă ea mănâncă exact ca înainte (îmi permit să presupun că avea o alimentație de menținere), mai adaugă acum și sport în programul ei, deci arde niște calorii în plus => deficit caloric => o să-și dezvolte mușchii fesieri la paștele cailor (cred că am dedus cu toții că fesierii o interesau).

8 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Pai daca vrei sa te axezi pe picioare, atunci evita exercițiile cu greutăți pentru oricare alta parte a corpului. Dar oricum nu trebuie să îți faci griji, femeile pun masa musculara mult mai greu ca bărbații. Nu te gândi că ai atins doua haltere și deja gata, îți pocnesc bicepșii.

In ceea ce privește sfatul cu mâncatul extra, nu îți recomand să-l urmezi, sfatul de fapt se referă la proteine dacă vorbim de masa musculara, dar din nou, nu recomand nici măcar asta. Mănâncă ce mâncai și înainte fă-ți exercițiile cu simț de răspundere și rezultatele vor apărea. Dacă ai o dieta cât de cât echilibrată, ești ok.

| Cuntrea a răspuns (pentru AnastasiaK):

Esti paralela cu fenomenul, ce surplus caloric, o pui sa bage in ea chipsuri si zahar pudra sa faca surplus caloric.Dai numai sfaturi tampite, cauta in dex ce inseamna proteine si nu mai interveni cu sfaturi aiuristice. Nici nu stii cum arata o gantera

| VoidEternal a răspuns (pentru AnastasiaK):

Dacă se apuca de acum de la început să-și mărească porțiile, sunt șanse mai mari să se îngrașe, e mult mai greu sa pui masa musculara. După ce ajunge sa fie într-o anumită formă, se poate discuta și despre schimbări în alimentație.

Ai recomanda unui începător sa înceapă direct cu surplus caloric? Nu cred că fata vrea sa se facă powerlifter, doar a zis că e îngrijorată că ar putea să pună mușchi și unde nu dorește deci în fapt își dorește tonifiere cel mai tare.

| Simpatic a răspuns (pentru Cuntrea):

Si tu altul care te pricepi dar nu ai spus nimic autoarei intrebarii, numai culturisti de performanta pe siteul asta dar cu rezultate ZERO laughing

| Cuntrea a răspuns (pentru Simpatic):

Cand oi avea forta sa desfaci borcanul cu muraturi atunci sa vorbesti

| Simpatic a răspuns (pentru Cuntrea):

Mai asta nu desfac eu borcanul de la muraturi dar la 19 ani impingeam la piept cu 150 KG 2 repetari curate, deci lasa-ma cu muraturile tale ca te iau in spinare si fac geno cu tine, crede-ma! Nu ma dau nici culturist nici nimic dar cand faceam sala la multi le-am fost tatic, chiar si la aia care luau steroizi, acum numai este domeniul meu asa ca nu ma bag.
Dar inainte sa aratam ca unul sau altul nu se pricepe mai bine sfatuim pe cei care intreba daca stim.
Bafta

| AnastasiaK a răspuns (pentru VoidEternal):

Hai s-o luăm pe scurt, că văd că altfel nu se poate cu voi:

Câți ani de sport ai și ce rezultate? Ce studii în domeniu (nu întreb de diplome, deși ar fi indicat să ai, dar poți preciza dacă doar ai citit cursurile și seminarele unor programe de studii pe care le-a urmat altcineva, de exemplu prietenul meu a terminat licentă, master, doctorat la UNEFS, dar am parcurs și eu 80% din materiale)? Și câți ani de documentare în domeniu?

În funcție de răspunsurile la întrebările astea vedem dacă are rost conversația că eu una m-am săturat să explic oricărui paralel cu domeniul cum funcționează sportul.

| AnastasiaK a răspuns (pentru VoidEternal):

"In ceea ce privește sfatul cu mâncatul extra nu îți recomand deloc"

Înseamnă că nu ai nicio treaba cu fitnessul și îi dai sfaturi doar de dragul de a da sfaturi. Pentru a dezvolta musculatura, chit că vorbim de partea inferioară sau superioară, de bărbați sau femei, o condiție NECESARĂ e surplusul caloric. Fără asta, nu există rezultate (ca să nu-mi sară nimeni în cap, fac precizarea că da, da, avem acea perioadă de început când apar rezultate indiferent cât de prost mănânci și te antrenezi, dar nu mi se pare că ar trebui luată în calcul această excepție când se vorbește de fitness în general).

Dacă ea mănâncă exact ca înainte (îmi permit să presupun că avea o alimentație de menținere), mai adaugă acum și sport în programul ei, deci arde niște calorii în plus => deficit caloric => o să-și dezvolte mușchii fesieri la paștele cailor (cred că am dedus cu toții că fesierii o interesau).

| AnastasiaK a răspuns:

A atras corect atenția Simpatik că ar trebui răspuns la întrebare. Personal am preferat doar să atrag atenția asupra lucrurilor greșite care ți s-au spus și să nu răspund la întrebarea în sine pentru că abordarea ta e clasic feminină și dacă o să întrebi, o să vezi că e atât de des întâlnită încât mulți antrenori s-au săturat de ea, iar eu chiar cunosc unul care obligă femeile pe care le antrenează să lucreze și umeri, brațe, piept, spate (asta dacă vor să le fie el antrenor, bineînțeles) și, deși strâmbă din nas la început, după le convine.

Tu momentan ai impresia că sala e un fel de încăpere magică în care intri o dată și apoi te transformi. Nu e așa. Nu ai cum să te trezești peste noapte cu mușchi prea mari. Ba dimpotrivă, chestia asta se întâmplă atât de greu încât o să te tot uiți în oglindă așteptând să vezi schimbări și o să te frustreze că nu apar mai repede.

Și da, trebuie să mănânci mai mult. Nu, nu te vei îngrășa, vei pune masa musculară, așa funcționează procesul. Da, s-ar putea să vezi mai multe kg pe cântar, dar în același timp să arăți mai slabă în oglindă pentru că mușchiul cântărește mai mult decât grăsimea.