| EdwardEddy a întrebat:

Vreau sa stiu mai exact ce se intampla daca iau proteine fara sa mai fac sala sau antrenament...metinonez ca in prezent consum proteine de la Optimum ON Mass...

16 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Deci tu iei proteine cu MASS in nume? stii diferenta dintre proteine si gainer? tu iei ceva cu 30 g proteine si 200g carbohidrati, ala este gainer, nu proteine. termenul ala este folosit la concentrate proteice cu un continut de peste 85% din continut de proteina. ce se intampla daca iei un gainer fara sport? te faci cat un porc. fara gluma. o sa te ingrasi si atat. iei un concentrat proteic fara sport? surplusul de care nu are nevoie corpul dupa digerare il elimini. adica un fel de a te "caca" in bani. vei asimila ce are nevoie corpul din ele, restul elimini sau depui, in functie de concentratia de proteina/carbo/grasimi.

| EdwardEddy explică (pentru JohnnyBi):

Deci...pe scurt daca o sa iau acel gainer fara antrenament o sa ma ingras nu?

| NDC12 a răspuns (pentru EdwardEddy):

LOGIC, ala e un produs pentru a pune masa musculara cu grasime, dupa cum ti-a raspuns si johnny mai sus tu iei produsul ala si stai in pat, deci te faci cat un porc. Ce e asa complicat? Voi nu va documentati cand cumparati un produs sa vedeti ce e, daca e bun pentru voi, etc?

| JohnnyBi a răspuns (pentru EdwardEddy):

Bingo

| EdwardEddy explică (pentru NDC12):

Pai mie sincer mi-ar conveni si sa ma ingras ca sunt ectomorf... sad

| NDC12 a răspuns (pentru EdwardEddy):

E o diferenta intre a te ingrasa si a fii cat un porc. Daca iei gainer mergi la sala si punct, e simplu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EdwardEddy):

"ca sunt ectomorf", de unde stii ca esti ectomorf?

| EdwardEddy explică (pentru Cosmin86):

Pentru ca mi se potriveste definitia cuvantului...sunt slab, nu iau in greutate deloc absolut cat as manca...

| Cosmin86 a răspuns (pentru EdwardEddy):

"absolut cat as manca", serios? stii tu asta?

ai incercat vreodata 12 piepti de pui intr-o zi + 3 kg de cartofi + 1 kg de orez?

ai mancat vreodata 36 de farfurii cu varf intr-o singura zi?

sau 1 kg de carne ( gen 20 de mici ) la o singura masa?

| NDC12 a răspuns:

Muschiul ca sa creasca trebuie stimulat. Daca tu stai in pat si bagi proteine in tine inseamna ca n-ai ce face cu banii. Daca nu mergi la sala muschii nu cresc. Si daca mergi la sala si iei proteine, fara o alimentatie buna ( 5 mese pe zi ), muschii tot nu cresc.

Tu stii macar ce iei? Din ce ai zis tu acolo Cred ca iei Serious Mass de la ON, stii macar ce e aia? E un gainer, nicidecum proteine, are si proteine dar mai putine, si carbohidrati multi.

| emi1998 a răspuns:

Daca nu faci nimic ti se maresc muschii picioarelor(ca de mers tot mergi).Dar de ce iei proteine? Vrei sa-ti distrugi organismul mai repede?

| RexCuParuCret a răspuns (pentru emi1998):

Si cum iti distrugi organismul geniule?
Proteinele sunt chestii necesare nu la fel ca vitaminile dar sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Proteinele naturale sunt necesare.Incearca tu sa comprimi mancarea fara chimicale si anunta-ma si pe mine te rog

| NDC12 a răspuns (pentru emi1998):

Mare pacat ca nu ti se mareste si creierul, nu doar muschii picioarelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NDC12):

Nu inteleg ce vrei sa insinuezi

| JohnnyBi a răspuns (pentru emi1998):

Esti la sol. proteinele INDIFERENT DE ORIGINEA LOR sunt utile corpului. fie ele din carne, oua, lactate, legume, suplimente.
NU exista proteina SINTETICA. daca ar fi existat NU MAI ERAU OAMENI MURITORI DE FOAME pe pamantul asta. deci iti place sau nu, suplimentele ce contin proteine sunt naturale. sunt tipuri de alimente sintetizate in forma de pudra (gen deshidratate). singurele lucruri care iti distrug organismul luate de nebun sunt steroizii (pentru ca sunt boli tratate cu ele, deci luati cum trebuie, si steoizii sunt benefici corpului). vitaminele liposolubile mai sunt nasoale, grasimile saturate si proteina intr-o masura de peste 25g/kg corp. o masura la care nici macar culturistii profesionisti nu ajung.