| Avram_Antonio_1995 a întrebat:

Bună ziua am 16 ani și 1.75, dacă fac sală nu mai cresc? vreau să ajung măcar până la 1.80!

Răspuns Câştigător
| popM188 a răspuns:

Pai tot asa poti zice si ca inteligenta si ignoranta e genetica. Daca ai argumente pentru dumele scoase zi-le ca pentru asta a cerut Avram_Antonio_1995 niste raspunsuri.
Nu sa bagi raspunsuri din strafundurile gandirii tale adormite.
Si asa, ca sa afli si tu AnastasiaK, orice, dar orice parte a corpului omenesc daca o folosesti intens se dezvolta iar daca o ignori se atrofiaza. Incearca sa-ti dezmortesti creierul si vei gasi si argumente.
Revenind, culturismul se axeaza pe muschi....deci se dezvolta muschii. Nu oasele.
Inotul.....se foloseste de toti muschii ceea ce duce la o dezvoltare armonioasa a corpului. Adica toti muschii (pe nivelul tau de intelegere).
Haltere dezvolta muschii picioarelor si partea de sus a bratelor.
Ciclismul... picioarele.
Oare ce ce halterofilii au muschi cat pepenii? Ca alearga mult?
Oare de ce ciclistii (aia care se dau cu bicicleta-pe limba ta) au niste picioare puternice si in rest sunt slabi ca un bat?
Oare de ce basketbalistii sunt inalti? Ca au fost programati genetic sa arunce la cos? Sau ca fac foarte multe intinderi (adica sar in sus) si fortreaza corpul sa se alugeasca (adica sa creasca in inaltime) asa cum intreaba Avram_Antonio_1995?
Oare de ce unii dau raspunsuri fara noima? Ca au suficienti neuroni pe care i-au activat sau i-au tinut la naftalina?
Vezi, e simplu.

8 răspunsuri:
| mirceakitsune a răspuns:

Ba da, mai crești

| PitR a răspuns:

Poti incerca si volei. E ok pentru inaltime.

| popM188 a răspuns:

Nu. Culturismul inhiba cresterea in inaltime. Daca vrei sa te lungesti incearca baschet.

| AnastasiaK a răspuns (pentru popM188):

Ai crede ca in secolul 21 mai stim si noi ca inaltimea e genetica, iar baschetul si inotul nu inalta, la fel cum culturismul nu opreste cresterea...

| AnastasiaK a răspuns (pentru popM188):

Poate ca mi s-a cam luat cheful sa explic niste chestii care au fost explicate de zeci, sute, poate mii de ori...mai ales ca traind printre sportivi si oameni cu studii in sport si nutritie, mie chestiile astea mi se par de baza, un fel de "1+1=2", de aia nu simt nevoia sa le argumentez.

1. Baschetbalistii sunt inalti pentru ca asa ii selecteaza antrenorii. Nu toti care au facut baschet la viata lor au crescut la inaltimile pe care vezi tu ca le au cei de la echipe cunoscute, dar pana sa ajunga acolo, pana pe la U16, antrenorii ii selecteaza pe cei mai buni tinand cont inclusiv de inaltime. Mai apar si cazuri cand unul se remarca si o sa-l vezi jucand la nationala desi are sub 1, 90 (acum 2 ani, se intampla sa-l si cunosc personal).

2. Culturismul ca sport de placere consta in dezvoltarea muschilor, cum zici tu. Exista si varianta de performa insa, unde conteaza, surpriza, tot geneticul. Poti sa tragi tu de fiare pana nu mai poti, sa ai alimentatia cea mai buna, sa te odihnesti cel mai bine si sa iei toti steroizii din lume si tot n-ai sa ajungi la forma unuia precum Ronnie Coleman daca nu te ajuta geneticul. Apropo, ca tot ziceai ca sportul asta inhiba cresterea, Ronnie are 1, 80, Arnold Schwarzenegger 1, 88 si de precizat in lista asta ar fi mai ales Aaron Reed... vreo 2m si daca tin bine minte a inceput sa se antreneze pe la 12 ani.

3. Te sfatuiesc sa nu mai vii cu arogante gen "pe limbat ta", "pe nivelul tau de intelegere", etc. As putea in orice moment sa folosesc termeni specifici si sunt tare curioasa cat ai mai intelege din discutie. Ah, si apropo de "orice parte a corpului omenesc daca o folosesti intens se dezvolta". Gresit! Depinde CUM o folosesti. Forteaza-ti tu articulatiile si tendoanele sa vedem cum se dezvolta. Sau mai simplu: intreaba un luptator. Iar daca nu cunosti unul, sunt eu aici, gata sa-ti raspund tongue

| aXy99 a răspuns (pentru popM188):

Si strongmanii care au peste 2 metri nu au mai crescut din cauza genuflexiunilor si indreptarilor cu 450+ kg?
PS:Nici ciclistii si nici atletii nu au muschii membrelor inferioare mai dezvoltati, doar cei care fac sprinturi, iar asta nu are nicio legatura cu lungimea oaselor. Dupa ce se inchid cartilajele de crestere, iti iei adio de la crescut. Daca te duci la sala nu ti se inchid, acest lucru e determinat la nivel genetic.

| SenzorFlc a răspuns (pentru popM188):

Cum ai dedus asta.Creșterea se oprește odată cu închiderea cartilajelor.Nu că ridici greutăți, numai vorbiți prostii.

| popM188 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pai tot asa poti zice si ca inteligenta si ignoranta e genetica. Daca ai argumente pentru dumele scoase zi-le ca pentru asta a cerut Avram_Antonio_1995 niste raspunsuri.
Nu sa bagi raspunsuri din strafundurile gandirii tale adormite.
Si asa, ca sa afli si tu AnastasiaK, orice, dar orice parte a corpului omenesc daca o folosesti intens se dezvolta iar daca o ignori se atrofiaza. Incearca sa-ti dezmortesti creierul si vei gasi si argumente.
Revenind, culturismul se axeaza pe muschi....deci se dezvolta muschii. Nu oasele.
Inotul.....se foloseste de toti muschii ceea ce duce la o dezvoltare armonioasa a corpului. Adica toti muschii (pe nivelul tau de intelegere).
Haltere dezvolta muschii picioarelor si partea de sus a bratelor.
Ciclismul... picioarele.
Oare ce ce halterofilii au muschi cat pepenii? Ca alearga mult?
Oare de ce ciclistii (aia care se dau cu bicicleta-pe limba ta) au niste picioare puternice si in rest sunt slabi ca un bat?
Oare de ce basketbalistii sunt inalti? Ca au fost programati genetic sa arunce la cos? Sau ca fac foarte multe intinderi (adica sar in sus) si fortreaza corpul sa se alugeasca (adica sa creasca in inaltime) asa cum intreaba Avram_Antonio_1995?
Oare de ce unii dau raspunsuri fara noima? Ca au suficienti neuroni pe care i-au activat sau i-au tinut la naftalina?
Vezi, e simplu.

| SanL a răspuns:

Cartilajele nu se inchid niciodata. Ce e aia sa se inchida?