| Jigokunokishi a întrebat:

Am 18 ani, circa 74 de kg si 1, 83 m. Fac exercitii fizice zilnic acasa, cu greutatea corpului. Desi sunt subtire am un strat destul de gros de grasime depus mai ales in zona abdomenului,soldurilor si fesierilor. Imi puteti recomanda lucruri cu care sa scap de acest surplus de grasime? M-am gandit sa incep sa fac cardio cate 10, 15 min/ zi in locul exercitiilor pentru cresterea in masa musculara(cel putin vreo 5 saptamani) si eventual sa mai reduc din carbohidrati si prajeli. Ce ar trebui sa mananc si ce nu? Astepti recomandarile voastre in materie de alimentatie, exercitii..
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Tractiunile pentru biceps sunt cele cu priza neutra, iar pentru spate cele cu priza larg, dar fiind un exercitiu complex si la tractiunile cu priza neutra intra spatele intr-un procent de 40%. Deci lucrezi spatele 2 zile la rand. Incearca sa faci in aceeasi zi si biceps si spate happy. Poti improviza 2 tevi paralele pentru flotari la paralele unde intra foarte bine tricepsul si pieptul. Tricepsul e 2/3 din brat, deci daca vrei mana mare nu neglija tricepsul. Pe langa genuflexiuni baga si fandari si ridicari pe varfete pentru gamba. Urcatul scarilor in slow-motion laughing pentru gambe poti face. Improvizeaza asta e ideea daca nu ai sala.

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Dar zile de pauza nu ai?

Din 7 zile, 2-3 ar trebui sa fie de pauza. Muschii se dezvolta in zilele de pauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit, toata lumea are. daca stii sa inoti, mergi la inot. poate e mai scump dar e super super folositor si placut. nu obosesti ca la cardio/aerobic si nici nu iti fortei corpul si articulatiile. rezultatele se vad in 2-3 luni, nu renunta la inceput

| DovleacTurbat a răspuns:

In primul rand organismul este cel care alege de unde pierde grasime nu tu. In al 2 lea rand combina cardio cu exercitii pentru masa musculara. In al 3 lea rand ai grija la alimemtatie macar un 1, 5g de proteina sa-ti intreti masa musculara. Daca vrei sa slabesti aplici deficit caloric (consumi mai putine calorii decat are nevoie corpul tau) scazi din carbo si grasimi si ridici nivelul proteinelor. In al 4 lea rand NU se lucreaza zilnic cel putin nu aceleasi grupe musculare.

| Jigokunokishi explică (pentru DovleacTurbat):

Eu faceam intr-o zi flotari si tractiuni pentru biceps. A doua zi tractiuni pentru spate si exercitii cu greutati pentru umeri si a 3-a zi genoflexiuni si abdomene, apoi reluam. Deci pe langa astea sa introduc si cardio? Aa, si multumesc pentru sfaturi big grin

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Jigokunokishi):

P.S. Acum am văzut ca ai scris flotari si tractiuni pentru biceps. Sper ca nu te referi ca lucrezi bicepsul cu flotari laughing. Pentru ca flotarile lucreaza piept 70% 15 triceps 15 deltoid.

| Jigokunokishi explică (pentru DovleacTurbat):

Deci ar trebui sa fac o zi exercitii pentru spate si biceps, a doua zi pentru piept si triceps si deltoid si a treia pentru picioare, abdomen, lombari? Asa ar fi mai ok?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Da, baga si trapezu in ziua de piept, triceps si umăr. Cu 2 bidoane de 20kg pentru trapez daca n-ai gantere.

| Jigokunokishi explică (pentru DovleacTurbat):

Apropos. Pentru umeri imi poti recomanda ceva in afara de flotari in maini? Am doua gantere de 5 kg, dar ma indoiesc ca pot sa ma dezvolt cat de cat ok cu atat + ca n-am voie orice tip de ridicari cu ele din cauza spatelui.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Totul are un inceput te vei dezvolta. Nu as vrea sa ma pronunt in cazul problemei cu spatele, poti cauta pe yt exercitii pentru umeri cu gantera. Iti alegi ce-ti place si ce poti executa.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Tractiunile pentru biceps sunt cele cu priza neutra, iar pentru spate cele cu priza larg, dar fiind un exercitiu complex si la tractiunile cu priza neutra intra spatele intr-un procent de 40%. Deci lucrezi spatele 2 zile la rand. Incearca sa faci in aceeasi zi si biceps si spate happy. Poti improviza 2 tevi paralele pentru flotari la paralele unde intra foarte bine tricepsul si pieptul. Tricepsul e 2/3 din brat, deci daca vrei mana mare nu neglija tricepsul. Pe langa genuflexiuni baga si fandari si ridicari pe varfete pentru gamba. Urcatul scarilor in slow-motion laughing pentru gambe poti face. Improvizeaza asta e ideea daca nu ai sala.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cum ai scris ca te gandeai, exact asa sa faci! Redu carbohidratii si prajelile, atentie la zahar si alcool - se pun fix pe burta. Si cardio! grasimea o elimini numai cu cardio. Poti face 1000 de abdomene pe zi, cat timp este acoperit de grasime, tot degeaba.

| MovileanuMariaLaura a răspuns:

Încearcă să nu mai mănânci snaksuri și dulciuri.

| Adi2209 a răspuns:

Daca vrei sa cresti in forta, ca mai apoi sa pui masa, incearca sa nu te mai antrenezi zilnic.

| riky1999 a răspuns:

Salut. si eu am o problemă asemănătoare.
incearcă sa faci abdomene cat mai multe si sunt 1000 de feluri. acum sa ți le scriu nu are sens. scrie pe Youtube si vei gasi sau pe Market vei gasi aplicati. daca vrei sa faci si masă musculară ai putea sa manci bine (carne fiartă, orez, cartofi fierti, peste, proteine. etc) si sa faci si sală. nu te astepta ca faci o lună de zile si gata ai abdomen... daca vrei masă musculară trebuie sa te ingrasi... dar incearcă cat mai uniform sa zicem ca ajungi la 80 de kg. iar apoi poti sa-ti faci definirea. oricum arzi calorii multe făcând exercitiile. Rabdare multă. clar fara prajeli. nu rabda foame pentru a slabi. sau fugi ca nebunul zi de zi ca te consumi prea mult faci o saptămână apoi nu mai ai chef. crede-mă. eu zic sa faci masă si sa faci exercitii cat mai complexe. flotari, genoflexiuni cu greutăti daca ai. daca ceva bară pe la liceu sportiv fa niste tractiuni. dacă te-am ajutat mă bucur. iti recomand sa faci sală că acolo ai mai multe.