| GNS a întrebat:

am o bicicleta MTB cu ceva schimbatoare shimano si de cateva zile am o problema cu schimbatul foilor. Pot sa trec de pe foaia 1 pe foaia 2 si invers fara nicio problema dar foaia 3 imi este imposibil sa o folosesc. Pur si simplu cand apas pe schimbator sa trec la foaia 3 apasarea necesita o forta atat de mare incat nici cu palma nu pot sa apas. Parca ar fi blocat. Nu stiu ce sa fac si nu este nici un atelier de biciclete prin zona. Teoretic nu ma incurca foarte tare problema dar parca ma freaca pe creier gandul ca ceva acolo nu merge cum ar trebui. Daca stie cineva cum as putea rezolva problema astept raspunsuri

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-a slabit cablul. Trebuie reglat din surub (mai stran putin).

| GNS explică (pentru Salontanul):

Am incercat si sa-l strang si sa-l slabesc. Daca il strangcat de putin nu mai merge foaia 1. Daca il slabesc nu mai merge foaia 3. Cred ca e dereglat si mecanismul care schimba foile. Smr eu daca nu imi vine sa arunc troaca aia de bicicleta in prapastie

| Sofer a răspuns:

Daca o detii de mult timp apare problema asta. asa am patit eu la un MTB. trebuie reglat schimbatorul sa urce sa coboare fara probleme. Nu ai nevoie de un atelier de biciclete cand te poti apuca singur de ea.

| GNS explică (pentru Sofer):

Nu prea stiu ce sa-i fac. Tutorialele de pe ytb nu ma prea ajuta.