| Lory37 a întrebat:

Bună ziua
As dori sa ma apuc de sport, alergat în general. Care sunt avantajele?
Ajuta doar la formarea picioarelor, sau la tot corpul?
Sunt binevenite și alte sfaturi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu iti cresc muschii dar ii antrenezi, o sa iti faci energie mai eficient, o sa fie muschii mai buni, inima mai tare si mai puternica. Picioarele se formeaza foarte incet dar o sa vezi schimbari. E mai bine asa aerobic decat sa fii plin de muschi si sa nu poti sa faci be banda 15 minute

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alergatul in sine nu modeleaza corpul asa bine precum alte sporturi gen inotul sau sala etc.
dar e miscare si asta ajuta tot organismul per ansamblu

| sierra1 a răspuns:

"ma apuc de sport, alergat în general. Care sunt avantajele?"

e evident: dușmanii nu te mai prind!

| Cristian29 a răspuns:

De la alergat slabesti si mentii inima, circuitul sanguin si plamanii in state foarte buna.
Din punct de vedere all sanatatii este cel mai bun exercitiu dupa inot, pentru conturare mai bine ai face niste flotari, genu si daca ai avea o bara pentru tractiuni.