| Popa_Marcel_1974_nrk5 a întrebat:

Buna ziua. Ce suplimente nutritive recomandați pentru creșterea masei musculare?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

50% trebuie sa fie in primul rand efortul fizic, 3 zile full body for one wek.50% alimentatia 2 grame de proteina per kg corp, un plus caloric între 200 sau 400 de calori,ajuta si grasimile sanatoase la creșterea masei, odihna iar,lipsa stresului.apa multa,nu ai nevoie de nimic, natura a dat totul, proteina din zer care se asimileaza rapid si carbo., inainte si dupa, cardio nu hit ca nu cresc muschi

| Popa_Marcel_1974_nrk5 explică (pentru RAY):

2 grame de proteina per kg, pentru cât timp se ia? Despre creatinina ce ziceți?

| RAY a răspuns (pentru Popa_Marcel_1974_nrk5):

Mereu,creatina o iei din zer din lapte sau carne

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Drag user poti intra si aici https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/? m=1, daca ai întrebări vezi nr meu, ma poti si suna, eu sunt la slabit si consum 1, 6 gr pro

| Popa_Marcel_1974_nrk5 explică (pentru RAY):

Puteți să-mi recomandați o denumire de produs de proteina?

| RAY a răspuns (pentru Popa_Marcel_1974_nrk5):

Ti as sugera sa consumi wey protein =proteina din zer de lapte, este si fara lactoza, desigur din carne de curcan 30/100 grame,pui,vita,porc,peste, si vezi si de grasimi bune si de proteine ca alune, caju, seminte, sa ai o dieta bogata in alimentație sanatoasa

| Popa_Marcel_1974_nrk5 explică (pentru RAY):

Parca am înțeles că aveți și un canal pe YouTube, cum îl pot găsi?

| RAY a răspuns (pentru Popa_Marcel_1974_nrk5):

Am un blog vezi profilul meu

| Popa_Marcel_1974_nrk5 explică (pentru RAY):

Puteți să-mi recomandați un site de unde as putea comanda online aceste proteine? Mulțumesc!

| AnastasiaK a răspuns (pentru Popa_Marcel_1974_nrk5):

Realizezi că-i ceri sfaturi unui om care nu e nici sportiv, nici avizat, nici nimic, sper. E si el in aceeasi situatie ca tine, incearca sa obtina niste rezulatate si se documenteaza de pe net. Doar că el are impresia că știe ce si cum și mai si scrie pe acel blog pe care, apropo, sunt doar informatii luate copy/paste de pe alte site uri, unele băgate în translate și luate copy/paste de acolo.

În fine, încerc să nu mă mai bag că deja ți-am făcut suficient spam pe întrebare, dar mă uimește cum reușiți să-i alegeți tocmai pe cei la fel de necunoscători ca voi să vă îndrume.

| RAY a răspuns (pentru Popa_Marcel_1974_nrk5):

Emag

| Popa_Marcel_1974_nrk5 explică (pentru AnastasiaK):

Pur și simplu îmi este interesanta experiența lui...

| Violleta2022 a răspuns:

Nu recomand nici un supliment, ci hrana sanatoasa: PROTEINA luata din carnea de: pasare, curcan, oua, peste, vita si porc.
Ca procesarea in corp sa fie naturala si sanatoasa, fara sa-ti declanseze probleme hormonale.

| Popa_Marcel_1974_nrk5 explică (pentru Violleta2022):

Chiar daca umbli la sala, și ridici greutăți?

| Apokales a răspuns (pentru Popa_Marcel_1974_nrk5):

Si chiar are dreptate. Daca nu ai o maturitate in ceea ce priveste sala, atunci renunta la idee. Informeaza-te mai intai la ceea ce ar trebui sa mananci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Popa_Marcel_1974_nrk5):

Da, chiar daca umbli la sala si ridic greutati.
Nimic nu se compara cu proteina animala, care este naturala, sanatoasa si procesata corect de corpul uman, comparata cu proteina sintetica, obtinuta sintetic din cine stie ce extrase sau substante chimice, care afeteaza direct sistemul hormonal.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Apokales):

E prea mult spus că Jassmina ar avea dreptate vreodata happy Mai ales cand o ia pe arătură iar cu problemele hormonale.

Sigur că nu e cazul de suplimente la el, dar doamna Jassmina e împotriva suplimentelor în cam orice situație și/sau nu le înțelege scopul, pluș că oferă adesea informații gresite despre nutriție/sport.

| Apokales a răspuns (pentru AnastasiaK):

Lasa, ma, sa se duca la sapa. Sa faca acolo muschi. Este mai bine asa? laughing
Oricum, am auzit si despre creatina ca ar putea exista ceva probleme pe termen lung, cum ar fi ca se obisnuieste corpul cu ea si nu mai beneficiezi de nimic dupa, dar asta ar fi fost o presupunere mai mult, nu s-au facut studii. Eu nu sunt de acord cu ele pentru ca nu am aspiratii mari, vreau sa arat bine cat de cat si sa fiu sanatos. Iar faza cu " sa fiu sanatos" insemnand ca sunt zgarcit si nu vreau sa dau bani pe tratament, daca nu ar fi costat bani ar fi fost ok din punctul meu de vedere laughing. Si asa sunt barbat, iar barbatii nu simt durerea, dar la buzunar da, acolo da.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Apokales):

Nu esti de acord cu ele sau nu vrei sa le folosesti tu? Ca e diferență de la cer la pământ. Mie mi se pare că in cazul tau, doar nu vrei pentru tine. Nu pari a fi ca Jassmina sau ca altii de pe TPU care nu stiu ce-s de fapt suplimentele și sunt în stare să se pună împotriva consumării lor chiar și în cazul sportivilor de performanță. big grin

| Apokales a răspuns (pentru AnastasiaK):

Sunt de acord cu ele, dar prefer sa nu le folosesc. Am folosit in trecut creatina, dar proteinele prefer sa le iau din mancare. De vreme ce pot manca mult, nu vad de ce sa le iau din pudra. Ma intereseaza alimentatia, dar nu si suplimentele. Pentru mine exercitiile fizice sunt un hobby si atat, nu trebuie sa am patratele sau sa ridic nu stiu, ca nu ma duc la vreun concurs.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar atat poti, sa jignesti toti useri pentru ca nu sunt de acord cu parerea ta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu recomand suplimentele.

| Ramus a răspuns (pentru sadrian46):

Ești cel mai avizat sa faci recomadari bai unchiule

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Degeaba consumi mai multe proteine decât poate corpul tău procesa o dată. Ce nu se consumă, le piși, nu se așează pe mușchi.

| RobertMoon a răspuns:

Multivitamine (pentru că este foarte greu sa îți iei necesarul de vitamine doar din alimentație).
Proteină din zer (pentru că se absoarbe rapid compativ cu alt tip de proteină- te ajută la refacerea musculaturii).
Creatina (este cel mai ieftin și eficient supliment, cuvintele sunt de prisos).

| AnastasiaK a răspuns:

Arată-mi UNDE am făcut eu recomandări de suplimente fără să știu detalii legate de nevoile individului.

P.S. Ți-am citit și restul răspunsurilor de aici laughing Cât timp crezi că ține trollatul ăsta de copil mic?

| recenzorul a răspuns (pentru AnastasiaK):

Te stiu. Esti din cuibul de pe Vlahita impreuna cu mai multe fete printre care Corina si Mirela. Toate fetele lucreaza cu poze reale ( care le avantajaja) si au servicii corecte pentru pretul cerut -60 fin. Singura fata care merita vizitata e Corina 80 fin-150 h care e ok pentru o descarcare, daca te aflii in zona Pallady

| AnastasiaK a răspuns (pentru recenzorul):

Lasand de-o parte faptul ca nu cred ca e o singură persoană pe aici in afara de tine care să inteleaga ce ai zis acolo...am o intrebare existentială: cât de frustrat și fără viață să fii să ai timp să îți faci atâtea conturi ca să atragi o fărâmă de atenție de la niște necunoscuți?

| Gramarutz a răspuns (pentru AnastasiaK):

Atitudinea ta și trufia fara temei ii deranjează pe mulți. Te-ai gândit să apelezi la un psiholog?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Gramarutz):

Pe mulți însemnând multele conturi ale aceluiași idiot lipsit de viață?

P.S. Evident că habar n-ai cu ce se ocupă un psiholog dacă ai astfel de sugestii. Am apelat la un psiholog, stai liniștit. Atât în vremea liceului/facultății pentru consiliere legată de carieră, cât și mai târziu pentru consiliere pe plan sportiv. Dar tu nu știi că un psiholog face și asta, așa-i? Tu ești încă la nivelul de copil mic care crede că numai când ai probleme psihice apelezi la psiholog, nu?

| Bucele a răspuns (pentru AnastasiaK):

Vreau să îmi sterg contul când văd asemenea terminate care jignesc cu bună știință. Prosti au fost idioții aia că nu te-au sufocat la naștere.Asta e site de răspunsuri nu sa îți verși tu nervii animalule

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bucele):

Șterge-l, puișor, că oricum mai faci încă 10 laughing

| Geocc112233 a răspuns:

Hrana sanatoasa. Oua, Carne slaba, peste, mazare, linte, etc.

si rabdare...

| Sierr a răspuns:

Doua-trei shake-uri proteice pe zi, orice pudra proteica dar sa te uiti la cantitatea de proteine per 100 g, toate sunt din surse naturale, firmele producatoare au acreditari si nu au cum sa minta pe ambalaj plus alimentie, tot proteine si carbohidrati, complecsi dar chiar si simpli sunt ok

| Jybsr a răspuns:

Salut.Aici sunt câțiva prosti care nu știu că proteinele pudra sunt de fapt un fel de mâncare deshidratata.Iti recomand proteine hidrolizate sau cele sub forma de izolat proteic însă nu neapărat. Daca ești vegan încearcă ceva din soia,cânepă,orez brun,mazăre, daca nu, whey, albuș, cazeina sau beef, colegen hidrolizat

| AnastasiaK a răspuns (pentru Jybsr):

"Aici sunt câțiva prosti care nu știu că(...)"

Aparent, e si un prost care nu știe că suplimentele se iau SUPLIMENTAR, cum zice și numele. Parcă-s mai ok proștii speriați de suplimente decât proștii care recomandă suplimente fără să aibă habar cum arată planul alimentar al individului.

| Anastasiul a răspuns:

Ăla recomanda proteine de pe eMAG. Lol