| almaz a întrebat:

Cine mă poate ajuta cu un regim alimentar bun, ce să mănânc? cât să mănânc? la ce ore? etc...etc, chiar nu știu, m-am alimentat toată viața ca toată lumea, acum vreau să slăbesc puțin, dar să nu pierd din mușchi, sunt băiat de 22 ani, am 1, 81 și 84 kg, am puțină burtică, și în general trebuie să am un % mai avansat în grăsime. Am început a face sală, umblu cu un prieten de-al meu care-mi arată cum să fac corect exercițiile, umbla de 4 ori pe săltămâna la sala de forță, și ridicăm greutăți...cine poate să mă ajute cu un plan alimentar, voi fi foarte recunoscător!

9 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Mananci fara paine si renunta la dulciuri si multa miscare de gimnastica sau de fitness! Dar sa mergi si la medicul nutritionist sa te consulti si o sa va faca un program de regim alimentar!

| vocea a răspuns:

Aceasta dieta este mai usor de tinut, ea permite consumul de paine, carne slaba(doar fiarta sau la gratar), fructe proaspete si branzeturi.

Mic dejun: o ceasca de cafea neindulcita, 2 felii de paine prajita.

Pranz: piure de legume fierte la discretie: 100g de carne de pasare la gratar, doua felii de paine, un mar sau un kiwi.

Gustarea: un iaurt degresat in care se adauga 2 picaturi de lamaie.

Cina: supa de legume, 100g carne de pasare la gratar sau doua oua fierte tari.

O data pe saptamana ouale se pot inlocui cu branza slaba(daca simtiti nevoia)

| Trumpinator a răspuns:

Fructe si legume laughing

| almaz explică (pentru Trumpinator):

Am încercat să mănânc mai multe fructe și legume, dar vreau să-ți spun că o să pierd mult în mușchi, ceea ce eu nu prea îmi doresct, mai mult ca atât, nu am putere la sală să ridic greutăți dacă no să mănânc....de aceea iar nu știu cum să fac ca să fie și lupul sătul și oaia întreagă

| Trumpinator a răspuns (pentru almaz):

Eu nu prea o duc bine cu digestia fructelor si legumelor

| AdiZone a răspuns:

Pai ti-l zic pe al meu, m-a ajutat foarte mult!
Dimineata : O fructă!
pe la ora (12:30) : O salata consistenta cu legume! Si niste piept de pui facut la gratar, vita sau peste de ce nu!
dupa aceea mai mananci abia la ora (18:00) : Poti sa mananci la fel o salata, poti pune ulei de masline si daca vrei iar niste gratar! Sau niste supa de pui! Ai grija cu cartofii in supa!
Daca seara ti se face foame poti sa iei niste fructe sau daca nu poti sa bei apa, apa reduce din pofta de mancare!

Acum ce sa nu mananci.
Sa nu mananci paine! Poti sa mananci crutoane! Iti faci o tava de crutoane mananci si tu cand ai pofta la masa intre orele ce le-am pus mai sus!
Sa bei foarte multa apa!
FARA BANANE!
Evita excesul de sare!

Si cam atat, astea m-au ajutat si pe mine! Funda?

| almaz explică (pentru AdiZone):

Dc nu-ti pot da funda? lipseste butonul...((

| AdiZone a răspuns (pentru almaz):

Nu contează oricum sunt nou pe TPU am intrat și eu sa dau o mana de ajutor :3

| AdiZone a răspuns (pentru almaz):

Sper măcar ca te-am ajutat