| SalvatoreLeon a întrebat:

daca consum aproximativ 250-300 de grame de proteine pe zi insa putine calorii undeva intre 1000-1500 maxim pot creste in masa musculara desi sunt in deficit caloric? Am vreo 5 mese pe zi insa sarace in calorii si grasimi ca de exemplu. Piept de pui cu legume sau brocoli. Muschi de vita slab, Somon la gratar sau cuptor, Piept de curcan chestii de genu. Care nu au prea multe calorii. Multumesc Funda!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa faci culturism in caz contrar proteinele se convetesc in grasimi,a manca carne nu devi musculos,conteaza mult genetica ta, in fapt cei mai mari culturisti nu sau omorat cu sportul pur simplu o gena favoriza ca organismul sa depuna mai multa masa musculara decat grasimi, poti face sport zilnic daca genetica ta nu permite degeaba, uitate la tatal tau si vezi ce masa musculara are, nu renunta la fibre o sa te constipi, legume, fructe, apa multa etc
sunt foarte multe proteine parerea mea acolo

| SalvatoreLeon explică (pentru RAY):

Da stiu la ce te referi acel genetic se numeste mezomorf. (Genetic de atlet) Eu sunt endomorf trebuie sa am mare grija la grasimi fiindca acumulez foarte rapid masa musculara dar la fel si grasimile. De aceea incerc sa mananc cat mai putine grasimi si calorii. SI fac si sala consum proteine din zer aminoacizi si creatina.

| RAY a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Nu acumuluezi foarte rapid nici masa musculara nu acumulezi foarte rapid si pur simplu daca manci multe calorii depui grasimi atat,organismul nu depune masa musculara ca e scumpa de asta organismul are nevoie de proteine + culturism eu unu am cumparat doua gantere + body beat e cool + insanity e mortal, proteinele nu depune masa musculara, pacat ca la scoala nu invatati nimic, proteinele se folosesc pentru organism o parte se ard si o parte se transforma in grasimi, fibrele musculare devin mai puternice cand facem culturism nu cand mancam carne