| StaynLoker a întrebat:

Daca, de exemplu, eu ma mut in America si imi schimb nationalitatea, la Jocurile Olimpice, pentru ce tara o sa particip?
P.S. Acesta este doar un scenariu. Nu o sa fac asta si nici nu am sanse sa fac asta. Este doar o intrebare careia nu ii stiu raspunsul.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Esti in ceata in materie de intelegere a termenilor de "nationalitate" si "cetatenie"! Nationalitatea este nativa/naturala, cetatenia este dobandita--- ca migrant in SUA iti vei pastra nationalitatea romana dar iti vei schimba cetatenia. Vezi, in link, definitiile celor doi termeni: http://www.cetatenie.eu/......3-03-18-58

Referitor la intrebarea ta, de regula loturile nationale participante la JO sunt formate din sportivi care detin cetatenia statului participant la competitie. Anul acesta CIO( Comitetul Olimpic International) a facut o exceptie, ca mesaj de speranta pentru toti refugiatii din lume, permitand constituirea unui lot al refugiatilor care sa defileze sub drapelul olimpic:http://www.romaniatv.net/......77924.html

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cetatenia se schimba... daca pastrezi ambele cetatenii participi unde vrei tu

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nationalitatea nu ti-o poti schimba. Doar cetatenia. Nationalitatea este cum te-ai nascut, originea parintilor tai.

| StaynLoker explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Multumesc pentru raspuns!