| EduardValentin a întrebat:

De 2 zile am febra musculara la biceps si antebrat. Am observat ca mana dreapta este mai umflata in zona cotului. Sfaturi cum as putea sa o vindec? (umflatura mainii drepte se poate datora si faptului ca sunt dreptaci?)

2 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Nu o mai forța.

| Ciubowski a răspuns:

Daca te-ai fortat in zona cotului (cum am facut si eu dintr-o prostie ca m-am lasat pe cot foarte tare) e posibil sa fi facut bursita la cot. Vezi daca ai cotul umflat in fiecare zi, si daca ai un fel de lichid in plus acolo. Atunci va trebui sa mergi la medic sa te ajute cu un unguent si o fasha elastica medicala sa nu ajungi la taiere si eliberare de lichid.

Daca e doar o simpla febra musculara, ai putea sa incerci sa continui cu exercitiile fizice (fara sa fortezi) si sa treci peste febra musculara asa. Cui pe cui se scoate, febra trece mai usor daca repeti exercitiile decat daca stai fara sa faci nimic.

Nu stiu daca sunt corelate, faptul ca ai umflatura la cotul drept e posibil sa fie de la pozitia incorecta in care ai tinut mana. Faptul ca esti dreptati e doar o chestiune de dexteritate si coordonare, adica tu mental ai mai multa incredere si coordonare in actiunile pe care la faci cu dreapta pentru ca asa te-ai obisnuit. Te poti antrena sa fi ambidextru daca iti acorzi mai multa atentie mainii stangi. Atunci daca nu ai grija, vei incepe sa ai umflaturi si la mana stanga samd.