| ASKENNN a întrebat:

fac de 2 luni sala si as vrea sa pun masa musculara ( sa ma mai ingras ) am 1.72 si 56kg. De cand m-am apucat de sala tot incerc sa mananc cat mai mult dar nu pot mai mult de 2-3 mese pe zi. Nu sunt de acord cu proteinele sau cu alte prafuri / pastile. As vrea sa-mi cumpar un blender sa-mi fac un shake cu ( banane, oua, lapte, miere, nuca... ). As vrea sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa mananc, cand ar trebui sa mananc si cum ar trebui sa mananc. Mai mentionez faptul ca am 16 ani happy.
Ofer funda, Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Masa 1
Ora 8:00
- 200 g fulgi de ovaz sau 500 g de iaurt
- omleta din 2 galbenusuri + 6 albusuri sau cereale integrale cu lapte
- 2 felii de paine integrala sau biscuiti
- un fruct la alegere
Masa 2
Ora 11:00
- salata de fructe
Masa 3
Ora 13:00
- 200 g carne de pui sau vita la gratar
- 200 g cartofi copti sau orez fiert
- legume proaspete crude
SAU
- 250 g orez fiert in unt
- 300 g carne de vita
- salata de varza cu morcovi
Masa 4
Ora 16:00
- salata de legume
- un fresh de fructe
Masa 5
Ora 19:00
- 200 g piept de pui
- 200 g paste
SAU
- 200 g peste
- 200 g cartofi copti
- salata de cruditati
Nu-mi scrie ca tu n-ai timp ca esti la scoala, ca nu poti, ca nu mai stiu eu ce!
Fa-ti timp, improvizeaza si adapteaza programul dupa nevoile si particularitatile tale.
E un program orientativ, mai mult decat atat nu avem cum sa te ajutam...

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"As vrea sa-mi cumpar un blender sa-mi fac un shake cu ( banane, oua, lapte, miere, nuca... )", adica vrei sa-ti faci un terci.

Fa-l macar fara oua, ouale crude au o enzima ( avidina ) care impiedica absorbtia proteinelor.

"Nu sunt de acord cu proteinele sau cu alte prafuri / pastile" asta pentru ca esti un copil mic, MATURIZEAZA-TE

| MassEffect a răspuns:

Trebuie sa ai cel putin 5 mese pe zi, la distanta de 3 ore intre ele.La o masa sa nu ai mai mult de 30 g de proteine.Proteinele le iei din carene alba rosie, branza oua lapte.Din datele tale tind sa cred ca esti ectomorf deci ai nevoie de multi carbo(orez cartofi)