| bunaciunedebaiat a întrebat:

Buna ziua!
Fac sala si as vrea sa ma apuc si de proteine.Nu vreau sa aud de creatina si steroizi, nu-mi plac.Ce proteine imi recomandati? am inteles ca 2 proteine bune sunt Pro Mass si Gigant Pro Mass.
-sunt baiat de 20 de ani
-sunt slabut 60% ectomorf 40% mezomorf,nu arat rau, doar putin slabut datorita inaltimii

Multumesc!

16 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Cand zici proteine = izolat proteic
ce zici tu acolo = gainer
2 lucruri diferite prin compozitie/scop. pro nutrition e o firma ok, nu buna, nu rea, doar ok. daca vrei sa iei in greutate un gainer e bun, dar sa il iei mai putin decat scrie pe cutie ca pro nutrition e slab calitativ si faci burta. de fapt de la orice gainer faci burta, ca nu poti creste masa musculara la fel de repede cum iei in greutate. eu zic ia un gainer mai scump de ex de la BSN si portiile de pe ambalaj imparte-le la 2 sau la 3 sa tina mai mult. trebuie sa cresti moderat ca timp/greutate, altfel o sa arati ca o gravida (tesut adipos mare de fapt, dar fie)

| eXeNosWeet a răspuns:

Amice si eu practic culturism happy Si sa stii nu iti trebuie proteine sa faci muschii mari sa te invat ceva si iti spun sigur ca va merge sunt doua feluri in care poti sa faci muschii repede faci repetari cu greutatie mici de exemplu pentru biceps cam 16 repetari bine conteaza si la 20 de ani sa faci cu 10kg ca sa se umfle muschii happy rapid si seriile sa fie multe culturisti fac in jur de 40-50(serii) s-au chiar mai mult incearca sa faci in jur de 15 serii happy apoi iei o pauza de 30-50 secunde per serie si a doua parte sa faci pana nu mai poti cu 8kg la biceps happy si la celelalte parti musculare pana la cedare stai 1 min s-au 2ua si te apuci iar... sper ca ti-am fost de folos happy

| Dkgray a răspuns (pentru eXeNosWeet):

40-50 de serii?! Sper ca glumesti.

| eXeNosWeet a răspuns (pentru Dkgray):

Da si nu glumesc incearca sa stai peste 3 ore la sala sa vezi cum e happy

| Dkgray a răspuns (pentru eXeNosWeet):

In felul asta ajungi la supraantrenament. Numarul de repetari considerat optim pentru cresterea masei musculare este undeva intre 6 si 12. Evident se alege o greutate care sa nu-ti permita sa treci de numarul respectiv de repetari. Te asigur ca in ritmul asta e imposibil sa mai ai energie si forta sa stai 3 ore in sala.

| eXeNosWeet a răspuns (pentru Dkgray):

Fii atent cu cat numarul de seri este mai mare cu atat muschii o sa creasca mai repede conteaza pauza facuta intre serii happy eu fac acasa antrenamentul si fac in jur de 15-20 de serii adica fac pana obosesc la maxim o data dimineata si o data seara iar ziua urmatoare tot asa 2ua zile pauza pe saptamana happy

| Dkgray a răspuns (pentru eXeNosWeet):

Ok. Vad ca si tu esti unul dintre multi ''cunoscatori'' care au impresia ca sunt atotstiutori neacceptand nici o informatie din afara. Pentru a-ti mari masa musculara ai nevoie, pe langa altele de un stimul(antrenamentul cu greutati) care trebuie intensificat treptat(prin cresterea greutatilor) altfel vei ajunge la o plafonare.

| JohnnyBi a răspuns (pentru eXeNosWeet):

Mananci ceva maro cu ce zici acolo. gagiul de pune intrebarea este incepator, ce zici tu acolo e pentru performanta, definire, si asa 50 de serii poate pe zi de antrenament nu pe aparat, dar si asa bati campii. muschii nu cresc cand ii lucrezi ci in zilele de pauza. e un proces mai delicat dpdv biologic, sala e doar un stimulent. pentru masa musculara 3-4 aparate/grupa musculara e de ajuns. 8-12 repetari pe serie, 3-4 serii pe aparat. asta e pentru ce vrea el, tu bati campii

| eXeNosWeet a răspuns (pentru Dkgray):

Nu e ideea ca sunt cunoscator dar cum fac eu antrenamentul vad treptat cum cresc muschii si la mine merge nu e obigat sa se ia dupa mine

| eXeNosWeet a răspuns (pentru JohnnyBi):

Frate nu e asta ideea dar la mine merge cum imi fac antrenamentul si da rezultate si cu pauza asta conteaza de el cand si-o pune si cat fiecare cu stilul lui

| Dkgray a răspuns (pentru eXeNosWeet):

De cat timp te antrenezi? La inceput, muschii nefiind obisnuiti cu stimuli de genul acesta vor creste dar in scurt timp vei ajunge la plafonare.

| eXeNosWeet a răspuns (pentru Dkgray):

Cam un an si ceva

| Cosmin86 a răspuns (pentru eXeNosWeet):

E cam ciudat ca dupa 1 an si ceva dai sfaturi atat de proaste

| bunaciunedebaiat explică:

Multumesc mult de tot prietene, sincer cred ca imi bag ceva in ele proteine, si asa mananc 5-6 mese, 1 "masa" din astea 5-6 mese ar insemna 1 shake din 100 grame nuca, 1 portocala, 1 kiwi, 1 banana, putina lamaie si mar.Cred ca e bun cat de cat.Multumesc din suflet.O sa-ti trimit un PM.

| eXeNosWeet a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Dami idul tau pe un mesaj privat s-au facebookul happy daca poti merge si amandoua si discutam acolo

| bunaciunedebaiat explică:

Buna seara la toata lumea! Am intrat azi pe TPU si am vazut raspunsurile dvs. Am ramas uimit cate raspunsuri am vazut.Sincer nu ma asteptam, nu stiu de ce...Am sa incerc sa fac SuperSeturi sau SupraSerie la biceps de acum inainte, pentru ca nu prea fac febra musculara la biceps, nu stiu de ce, si trag intens si cat e normal, 4 exercitii 4 serii fiecare, prima serie 12 repetari, a doua serie 10, a treia serie 8 iar ultima serie fiind cea mai grea fac peste 4 dar greutatea mult mai mare.Are ceva daca fac biceps si picioare de 2 ori pe saptamana? Din cate stiu trebuie 72 ore pauza intre grupe ca sa aiba timp de odihna, As putea face Miercuri si Sambata.Ce ziceti, e bine?