| andreipro54 a întrebat:

Buna ziua, TPU, am 17 ani si 109 kg si m-am apucat de slabit acum 2 saptamani, aveam 114.5 si am slabit pana acum 4 zile cred ca am dat jos apa nu stiu, dar de 4 zile ma tot invart in jur de 109 kg, ma puteti ajuta? Ard 1000 calorii zilnic la sala si nu mananc mai mult de 1500 pe zi, insa alaltaieri am mancat mai mult ca a murit cineva drag, dar ieri am mancat doar o masa si tot 109, 4 am... De ce? Ce fac gresit?

Răspuns Câştigător
| danuker a răspuns:

Pe parcurs de 4 zile, aproape sigur că variația măsurată a fost doar apă.

Măsoară-te în fiecare dimineață pe stomacul și vezica goală, și fă media mobilă pe 7 zile. Acela e semnalul pe care trebuie să-l urmărești, mai degrabă decât greutatea zilnică.

Regula de aur e ca intrarea de calorii să fie sub arderea de calorii.

Consider că cel mai ușor mod de a reuși e:
1. Umple-te cu mâncăruri sănătoase și bogate în fibre. Acestea te vor umple cu nutrienți, dar nu și cu calorii: legume, verdețuri și fructe.
2. Nu adăuga ulei sau grăsimi la mâncare. Uleiul are 8-900 kcal/100g.
3. Apreciază foamea: e un indicator că slăbești. Cred că e foarte sănătos să te culci un pic înfometat.
4. Trebuie să ai grijă să nu faci deficiențe de nutrienți. Recomand https://cronometer.com/ - are o grămadă de date.
5. (poate cel mai important): Ai răbdare. 1kg de grăsime are 9000 de calorii. Să zicem că baza ta metabolică e 3000kcal, dar mănânci doar 1500 -> deficit de 1500 pe zi, și mai arzi 1000 -> total deficit de 2500 pe zi. Asta înseamnă că scapi 277g de grăsime pe zi. În 4 zile abia slăbești 1kg. Dar nu recomand să o faci mai rapid - devine mai mare riscul de deficiențe. Discută cu un medic de familie sau nutriționist.

| danuker a răspuns (pentru danuker):

Am uitat să zic: bea apă. Și apa te umple (mai ales împreună cu fibrele de la nr. 1), și astfel te simți plin, și nu mai ai chef/poftă de mâncare.

| andreipro54 explică (pentru danuker):

Cum adica sa ma masor?

| danuker a răspuns (pentru andreipro54):

Mă refeream la măsuratul greutății (cântărit). Scuze că nu am folosit termenul bun.

10 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Ai rabdare, o sa slabesti in continuare dar nu trebuie sa te astepti sa vezi zi de zi schimbari.

| RxTx a răspuns:

Baga niste grepfrut ca sunt ca si redbul
Sa vezi ce energie iti dă
O sa te ajute sa speli ficatul de untută si pancreasul

Pt ca tu acum ai topit colesterolul untura sebumul seul din tine dar unde crezi ca a ajuns untura in ficat si in pancreas

Acum trebuie sa ajuți si tu ficatul sa se spele

Asa ca dai grepfrut
si patrunjel ajuta la pancreas

Nu mai bea pic de alcool si iti garantez ca mai slăbești pentru ca alcoolul nu este nimic altceva de cat un zahar foarte fin

| laraadinamara a răspuns:

Așa am pățit și eu. Am ținut o masa pe zi, iar când am slăbit 6 kg a venit o perioada de câteva zile in care nu dădeam nimic jos. In acele zile nu trebuie sa te lași din cauza faptului ca nu ai văzut rezultate, după câteva zile vei vedea ca începi iar sa slăbești. Mult succes in continuare!

| andreipro54 explică (pentru laraadinamara):

Mulțumesc, dar in primele zile cand ati slabit 6 kg, s-a vazut pe corpul dvs?

| RxTx a răspuns (pentru andreipro54):

Nu se vad 6Kg
O sa se vadă 30Kg că rămâne pielea de la burtă mai largă apar vertituri daca slăbești fara sa faci si putina miscare pentru toti mușchii

| andreipro54 explică (pentru RxTx):

Multumesc. tu ai slabit?

| RxTx a răspuns (pentru andreipro54):

Eu am slabit de la 140 la 100 apoi am zis ia uite ce bine e
Si nu am fost atent si am bagat mici si bere si munca cate 40 ore in continu

De si multi oameni din jurul meu cred ca mint ca nu este adevarat ca este imposibil sa muncesc cate 50 ore fara sa dorm.
De exemplu reparam un hdd

M-am pus pe scaun Luni dimineață si am reparat placa electronica s-a facut marti apli am tot continuat ca avea problema si la capetele de citire am schimbat capetele dar imi inapoia datele cu 50 biti asta inseamna 1KB in decurs de 2 secunde sa zicem 1MB in decurs de 4 ore
Asa ca am tot lucrat.si am tot lucrat la calibrarea capetelor miercuri ajunsesem sa imi inapoieze datele cu 150KB/ secundă joi mai repee si vineri seara am terminat de recuperat ceea ce avea omul de recuperat si in tot acest timp doar am mâncat si m-am dus pana la toaleta sau am facut dus dupa dus
Si m-am asezat inapoi pe scaun.

Sau se mai intampla sa ma cheme clienti de la Rghin unde mergeam la 3 clienti ca sa ajung acolo de cand ma ridicam din pat pana cand ma luam la primul client de munca dura 10 ore.
Apoi acolo in locatia clientilui nu puteam sa dau banii pe hotel pentru ca mie imi iesea peofit 100 euro iar o noapte de hotel cu galagie singurul din zona unde nu se poate dormi ca trec masinile pe la geam costa tot 100 euro
Asa ca ar di fost munca in zadar
Asa ca eu eram xonstrans sa servesc toti cei 3 clienti dintr-o bucata
Si pentru fircare client trebuiau alocate in medie 20 ore in medie apoi dormeam in tren la intoarcerea acasa.dar pana cand sa ajung acasa ma chema xineva de la Vaslui mai dormeam daca mai putem in tren spre Vaslui
Apoi ajungeam si ru la un hotel acolo si munceam si acoli 16 ore apoi suna cineva de la Tusla si altul de la Arad
Asa ca am avut ani de zile in care am dormit mai mult in tren sau in masina in parcari.
Si m-am ingrasat la loc pentru ca sa poti duce o asemenea viata de haiduc trebuie sa mananci bine.
Si daca eu tot mâncăm shaorma si cola la 2 litri la o shaorma si ciocolata si mezeluri si banane si prajituri
ajungeam repede la 130Kg la loc