| Iohadjj a întrebat:

Buna ziua TPU! Am și eu o întrebare.
De când e toată chestia cu gripa asta vreau sa incep sa manac mai sanatos si sa fac si sport (exercitii acasa, putin inot).
Vreau sa mentionez ca mai am cateva luni si fac 15 ani sunt un baiat mai slabut.
Aici vine intrebarea.
1. Daca fac sport si manac sanatos slabesc sau ma ingras?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In principiu daca treci de la un meniu haotic la o alimentatie sanatoasa si sport ar trebui sa slabesti

| Iohadjj explică (pentru Adry05):

Pai asta e chestia eu vreau sa manac sanatos sa fac sport dar nu vreau sa slabesc ce ar trebui sa fac?

| Adry05 a răspuns (pentru Iohadjj):

Cand e vorba de sport lucreaza cu greutati in loc sa faci cardio si asa o sa-ti dezolti masa musculara

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă faci sport și mănânci sănătos vei fi în primul rând sănătos. La vârsta dtale organismul este încă în perioada de creștere și mai folosește ceea ce mănânci să pună pe înălțime, nu pe burtă.

| heracles a răspuns:

Buna, nu vreau sa fac pe istetul dar de gripa nu scapi facand miscare, din cunostintele mele minimale gripa este un virus,pana la urma,urmei si virusii sunt niste vietati microscopice care odata intrat in corp te devoreaza,singura sau singurul antidot este pastrarea unei igiene perfecte,camera aerisita, spalarea pe maini, fructele,legumele, e.t.c. spalate, daca faci si un vaccin antigripa este si mai bine, asta tu decizi, este bine ca faci si sport pentru mentinerea sanatati, dar in fata virusului nu ai nici o sansa, poti sa fi cat Arnold, nu iarta.

| Chitaristul26 a răspuns:

Well, teoretic o sa slabesti din punct de vedere al grasimii, dar daca te antrenezi cu greutati o sa pui si masa musculara

| nao13 a răspuns:

Depinde de cantitatea de alimente pe care o consumi zilnic.
Antrenează te în cu greutăți.
Fă asta constant.
Ești încă mic, nu uita că cea mai bună schimbare e în interior, nu la exterior.