| Adinutzzaa a întrebat:

Vin cu o întrebare legată de slăbit. As aprecia dacă mi-ați spune sau recomanda din experiența proprie. Nu reușesc sa slăbesc la burta, acolo unde se afla ovarele. Nu înțeleg de ce, dar sunt mereu parca umflata acolo indiferent de perioada, ca este aceea a lunii sau nu. Fac exerciții cardio, țin sa mentionez acest lucru. Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Deficit caloric. Altfel n-ai nici o sansa indiferent cat cardio ai face.

| Nirvanaaa a răspuns:

Daca faci exerciții e bine, poate aportul caloric sa fie prea mult. Dar fiind femeie țesutul adipos are tendința sa se depună acolo pentru a proteja ovarele și uterul.
In orice caz dacă faci sport și reduci caloriile ar trebui sa slăbești. Succes!

| Ofiintă a răspuns:

Nu poți slăbi doar dintr-o anumită zonă al corpului.
Incearcă să te alimentezi altfel + sport, cu precădere cardio.

| Adinutzzaa explică (pentru Ofiintă):

Da, știu ca nu pot slabi doar intr-o zona. Sincer nici nu îmi doresc asta. Însă observ ca nu reușesc sa scap de acea parte in mod special.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slabitul nu se face pe burta sau pe brate sau in orice alt loc specific. Slabitul se intampla deodata pe tot corpul, iar in zona abdomenului se intampla sa se piarda grasimea cam cel mai greu, deoarece protejeaza organele interne. Prin deficit caloric, eventual vei slabit si acolo. Totusi sa stii ca este destul de comun ca abdomenul inferior sa fie usor "umflat" chiar si excluzand grasime. Asa e zona respectiva.

| Adinutzzaa explică (pentru anonim_4396):

Țin un fel de fasting. Mănânc doar de la ora 9 pana la 19.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cheama balonare meteorism etc. Problema ta e de fapt slabiciunea muschiilor abdominali care apasa si tin intestinele inauntru. Grasime nu poti sa pierzi dintr-un loc anume, pierzi la fel pe tot corpu.

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Dacă vrei să slăbești NU trebuie să faci sport ci să mănânci 'deștept'. Cea mai bună dietă este cea keto. Eu am slăbit 8kg în primele două săptămâni nefăcând sport(atât am avut nevoie). Este cea mai bună și pentru că nu-ți consumă din mușchi ci foarte mult din grăsime și minerale.

Ca să slăbești contează 0% sportul și 100% dieta.
Dacă vrei să arăți bine contează 20% sportul, 100% dieta. Da, dacă vrei să ai un corp frumos trebuie să muncești 120%. happy

| Adinutzzaa explică (pentru h379m3973423):

În ce consta aceasta dieta, îmi poți da detalii?

| h379m3973423 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Cea keto? Este destul de complexă. În esență este să elimini din dietă alimentele bogate în carbohidrați, la zahăr și prăjeli. Pentru mai multe detalii vorbește cu un nutriționist online sau nu.

Și nu, nu slăbești doar într-o zonă. Slăbitul se face general.

| raMLesS a răspuns (pentru h379m3973423):

Dacă vrei să arăți bine contează 20% sportul, 100% dieta laughing)) Matematica asta... e grele.