| Samyy199 a întrebat:

Cam de cate tractiuni la bara pe zi ar fi nevoie pentru un spate bine definit?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Multe
Un spate bine definit nu se obtine doar dintr-un sigur tip de exercitii
Dar facand zi de zi ceea ce spui vei avea rezultate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Altu cu "zi de zi".

Antrenament zilnic = CRETINITATE. Muschii se dezvolta in zilele de pauza, spatele se lucreaza 1 data pe saptamana, maxim de 2 ori.

In sportul asta mai des = mai prost. Te antrenezi mai des, cresti MAI LENT si MAI PROST decat unul care se antreneaza cum trebuie.

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Bai cunoscatorule nu ma refeream la sala zi de zi ci la tractiuni, sa zicem ca el le face acasa, face o zi doua pe saptamana doar tractiuni? la sala ai 7 -8 tipuri de aparate ca sa lucrezi tot spatele 1 data pe saptamana daca vrei.
De acum in colo numai raspund la polemici referitoare de culturism sa va prezentati inainte CV-ul si rezultatele, erau aici 2 fraieri care s-au tirat intre timp un prost care nu ii venea sa creada cu cat faceam la bara Z in adolescenta si un prost fudul pe nutritie, deci TPU nu duce lipsa de "specialisti".
Si da nu am nimic cu tineCosmin86 doar pe prostii aia doi de care am scris.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, face 1-2 zile pe saptamana doar tractiuni pentru ca si acolo poti mari greutatea prin diverite metode:

1. sunt vreo 20 de tipuri de tractiuni, asa ca poti lucra spatele din mai multe unghiuri

2. poti mari "greutatea" prin 2 metode: legi ceva greu de tine SAU arunci un prosop peste bara si cu o mana te tii de acel prosop din ce in ce mai jos (a.i. e greutate mai mare pe mana cu care esti). Alta varianta ar fi o mana + 2 degete de la cealalta, etc.

| aXy99 a răspuns:

Cat mai multe si corect executate. Facute in mai multe serii, nu doar una. La asta adaugand si alte tipuri de exercitii (spre exemplu ramat) plus o alimentatie potrivita, adica bogata in proteine si kcal.