| Vegeta07 a întrebat:

Cam fac culturism de 2 luni....Si am o întrebare.
Vreau sa imi dau jos grasimea de pe abdomen si sa iau proteine... Stiu cu proteina pune masa musculară, dar întrebarea mea e :
Cam degeaba incerc sa elimin grasimea de pe abdomen daca i-au proteine?

Răspuns Câştigător
| Opris_Eduard_2002 a răspuns:

Fa-ti un regim alimentar si calculeaza-ti kcaloriile.Ai nevoie de mult cardio [banda, stepp-er, mersul fermierului(un exercitiu eficient)] iar acest cardio sa-l faci inainte de forta, asa-zis si exercitiile cu greutati, de preferabil banda vreo 20 de minute dar alergat, nu mers, si poate la final inca un pic daca mai ai energie.Sa nu mananci prajeli,fara multi carbohidrati,cat mai putina sare si evita chips-urile si ciocolata,chestiile dulci. Poti manca asa: orez fiert(orez alb FARA SARE),carne fiarta sau la gratar(pui sa curcat,porcul si vita au multe calorii),legume congelate,salata verde cu ulei virgin si otet de masline,iaurturi degresate cu seminte de floarea soarelui,multe fructe, doar banane nu foarte multe deoarece au un continut ridicat de grasimi, fara sucuri cu acid, de preferabil nici un suc, fara paine(poate maxim 2-3 felii pe zi), ciorbe fara smantana si fara multa sare.Sa faci acasa flotari normale,in diamant, spartane, cu bataie din palme sau pentru triceps (cauta pe net), genoflexiuni pe toata talpa, diferite tipuri de abdomene(cauta pe net).
INFO:
1)cu atat consumi mai multe proteine, cu atat iti trebuie mai mut sport
2)sarea este NaCl, metal alcalin, in cantitati mari iti face rau, dar in cantitati minimale te ajuta la sanatate
3)daca ti-ai facut un regim sa nu-l lasi, deoarece daca ti de el cateva luni si devii mai format, dupa ve il vei lasa vei scadea in masa
4)nu te increde in aparatele ''minune'', ca doar aia care le prezinta si arata bine doar arata asa din cauza regimului si sportului pe care il mai fac ei si de care noi, telespectatorii nu stim

4 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Nu au treaba, suplimentarea cu pudra proteica reprezinta o masa bogata in proteine, scazuta in calorii, carbo si grăsimi. Ca sa scapi de grasimea de pe abdomen aplici un deficit caloric (dar la tine nu e cazul, fa-ti un bulking de 1 an- 1 an jumate in care sa pui pe tine calumea) si dupa treci la deficit caloric ca sa arzi grasimea si sa vezi cata masa musculara ai castigat. De ce sunteti morti toti dupa abdomen vizibil? Faceti perioada de masa musculara in care sa puneti pe voi calumea si dupa. Arata mult mai bine un six-pack vizibil la un 80kg + decat la o mortaciune de 60kg cu, cotetu in brate happy.

| Vegeta07 explică (pentru DovleacTurbat):

Am 80 de kilograme... Dar nu imi place grasimea de pe burta. Daca am patratele sau nu mie imi e tot una.Numai nu grăsime

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Vegeta07):

Atunci aplica un deficit caloric. Cauta pe google iifym.com da-i calculatorului datele si scopul tau si iti va calculca el ce trebuie si cat sa consumi. Mai bagi pe la sala un cardio, o banda.

| LoredanaS19 a răspuns:

Proteinele au treaba cu muşchii nu cu grasimea, daca tu vei face multe abdomene regulat atunci grăsimea va dispărea si cu ajutorul proteinelor ti se vor vedea,, patratelele " si vei scapă de orice neplăcere ce te face sa arati gras happy