| Pinkvanilla9 a întrebat:

Când ar fi cel mai bine sa îmi iau pastila de arginina? Seara înainte de culcare sau ziua înainte de masa? Oare ajuta cât de cât la creștere? Trebuie sa precizez ca nu prea consum alimentele naturale care o conțin.

Răspuns Câştigător
| Adi88 a răspuns:

Arginina se ia înainte de un efort intens și seara înainte de culcare. Deci dacă nu faci sport, seara înainte de culcare. Ajuta la creșterea forței și la masa musculară

4 răspunsuri:
| Pinkvanilla9 explică (pentru Adi88):

Vreau sa o iau doar o data pe zi și da fac sport intens, alerg etc dar nu fac la sala.

| Adi88 a răspuns (pentru Pinkvanilla9):

Atunci înainte de antrenament, te ajuta la sport sustinut

| aXy99 a răspuns:

Nu ajuta deloc in crestere.

| cristiww a răspuns (pentru Adi88):

Cum a spus si colegul aXy99, arginina (singura) nu ajuta deloc la cresterea masei musculare. Este doar un aminoacid si atat. E discutabila si treaba cu forta, la mine care ma antrenez pentru forta mai mult ar fi trebuit sa se vada asta. Am obtinut 1-2 repetari in plus (la unele exercitii) dar nu as putea spune ca e placebo sau de la arginina.
TOATE suplimentele pe baza de proteina concentrata (si gainerele) contin arginina, deci arginina simpla este doar o alta forma de marketing a firmelor de nutritie!
As vrea, cei care cred 100% in ceea ce afirma, sa dea citare unor studii care sa le sustina afirmatiile sau macar sa ne spuna din experienta lor personala!