Întrebare recomandată | Adi2209 a întrebat:

Cand este recomandat sa consumam shake-urile proteice?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, este recomandat sa mananci sanatos si sa faci exercitii fizice.
Dar puturosii si cei care cred in pierderea in greutate peste noapte, folosesc shake-urile ca sa slabeasca rapid, nestiind ca vor pune dublu la loc, imediat cum vor renunta la shake-uri.

| peperonies a răspuns:

Niciodata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

Argumenteaza.

Ele sunt recomandate imediat DUPA antrenament.

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Simplu. Trebuie sa mananci mancare. Prafuri pudra si asa mai departe sunt doar prostii ca sa ia banii de la bajeteii astia care s-au dus 3 saptamani la sala. Singurul lucru care merita luat si nu e steroizi e creatina.

https://youtu.be/GnI64N7Uhoc

Iti explica rich piana mai bine ca mine.

| aumih16 a răspuns:

Dupa antrenamente si in special atunci cand ai multe grasimi in corp de regula nu numai persoanele grase consuma ci si alea slabe

| aumih16 a răspuns:

Nu ai mentionat insa de care tipuri de shake-uri proteice de alea obisnuite care se consuma in sali sau de astea renumite gen herbalife de care consuma sportivi renumiti

| DrGoogle a răspuns:

Shakurile sunt recomandate imediat dupa antenament sau o data cu prima masa a zilei la trezire cand organismul e in starea anabolica, in felul acesta te feresti catabolism.
De asemenea poti consuma shakeurile oricand ai nevoie de necesarul proteic. Adica daca nu ai mancat ia un shake insa de evitat, pe primul loc e alimentatia.

| andrabella a răspuns:

Eu una recomand sa nu fie folosite, pentru ca sunt foarte periculoase. Te sfatuiesc mai bine decat prafuri proteice sa iti faci un suc din portocale sau shake-uri cu blandar e mai ok parerea mea. eu am luat dupa antrenament si m-am ingrasat am luat de la redis si de la universal. numai chimicale

| ExEquTeR123 a răspuns:

In timp ce o **** pe mama ta.

| Richard01 a răspuns:

Iti recomand sa consumi dupa antrenament, iar inaintea acestuia sa mananci bine, iar in restul zilelor cand nu te antrenezi cand vrei/cand consider ca e mai bine.

| endizaw a răspuns:

Daca faci sala si vrei sa ai muschi puternici, poti sa faci asta dupa antrenament. Nu prea mult. Daca nu faci este recomandat sa nu bei nici odata.

| AntonVasile7 a răspuns:

Depinde de shake, ele sunt de mai multe feluri!
Eu unul ti-as recomanda sa iei proteine ca whey si creatina dar doar daca faci sala, motiv : chiar te ajuta sa cresti in masa, dar nu le lua de la firme fantoma ca nu poti miza pe continutul proteic. Dar ADMINISTRAREA lor este foarte importanta, o sa vezi ca o sa scrie pana si pe cutie/punga cand le cumperi. Dar in mare parte se face Dupa antrenament, dar depinde si de ce proteine consumi, sunt altele inainte. Depinde de ce metabolism ai tu, de ce ai nevoie tu, masa sau definire. Iar in mare parte trebuie sa stii ce sunt proteinele adica prafuri care te ajuta sa iti maresti necesarul proteic pe zi care nu-l poti lua din alimente si sunt absolut naturale. O persoana care face sala daca vrea sa creasca in masa trebuie sa consume intre 1, 5-2 grame inmultit cu greutatea lui. De exemplu o persoana de 70kg va consuma 140 g de proteine si va creste. Dar atentie trebuie sa stii sa-ti calculezi atat proteinele luate din mancare cat si din proteine. Daca reusesti asta, sigur vei creste, dar daca nu faci sala serios vei pune burta etc deoarece cresterea trebuie sa fie undeva, iar daca faci vei pune masa.

| Stefan_Cristea_1999 a răspuns:

Dupa antrenament