| AlexSalutir a întrebat:

Carbohidratii ii acumulez din cartofi,paine,paste fainoase... Dar grasimile le pot acumula din margarina,smantana, unt de arahide si orice altceva cu un procentaj de grasime sau nu? sad

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Mananca mult avocado, are grasimi sanatoase, el e pe primul loc.
Apoi urmatoarele in top sunt: branza, ciocolata neagra, ouale, pestele gras, alunele (untul de arahide cum ai zis si tu), seminte de chia (astea se pot manca cu iaurt sau in smoothie), uleiul de masline si de cocos, iaurtul cu continut mare de grasime.
NU manca margarina si alte chestii din astea foarte procesate, mai rau iti fac.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Grasmile le aduni din tot ce manci, organismul arde in prima faza ce i oferi ca o masina cand i dai prea mult ramai pe plus logic adica organismul converteste acel plus in grasimii, proteinele nu sunt folosite ca energie prima plus ca 25% sunt arse, deci recomand o dieta cu mai multe proteine + mersul pe jos 10 km per zi
grasimi 9 calorii per gram
carbo si proteine = 4 grame
desi logic ca grasimile se depun mai usor

| 1231242 a răspuns:

Intrebarea ta pare a fi legata de cresterea in masa musculara,ei bine daca e asa,grasimile nu prea conteaza asa mult,au un rol benefic, dar ca sa fii multumit, toate alimentele au grasimi, nu numai ce ai enumerat mai sus, carnea are la randul ei grasimi.Fiind spuse astea, nu te ingrijora, ca oricum iti iei un aport rezonabil de grasimi din ce mananci.

| Mihaela_Sirbu_1997 a răspuns:

Daca vrei sa nu te ingrasi mananca de multe ori pe zi dar in cantitate mica ex. Dimineata mananci un ou fiert cu o rosie sau un. Castravete

| MariaCaty a răspuns:

Este adevarat ce spui!
Mai ales din smantana le poti acumula! (SMANTANA CU CEL MAI MARE GRAMAJ DE GRASIMI)
Funda?

| Andreea-Demetra_Nedelcu_1986 a răspuns:

Hei, nu uite cum sta treaba cea mai nociva și plina de grăsimi din lista ta este margarina(o poți înlocui cu untul).
Grăsimile se împart în doua categorii:bune și rele
Cele bune te ajuta la întreținerea muschilor, iar alea rele sunt daunatoare(evident