| cfrtobias a întrebat:

Care ajuta mai mult sa faci muschi cred ca pentru "triceps" https://www.emag.ro/......D79B1YMBM/ sau https://www.intersport.ro/......ps_691385/

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tricepsul e muschiul din partea posterioara a bratului, intre cot si umar, care te ajuta la miscarea de extensie a membrului superior. Gandeste-te ca daca el se contracta, atunci se scurteaza si iti trage antebratul inapoi. Acum, linkul de la Intersport e pentru un aparat care antreneaza flexorii mainii, care iti strang mana, muschi prezenti in antebrat, deci nu ai lucra tricepsul. Pe de alta parte, placa de flotari, mai ales ca te lasa sa iti pui manerele unde vrei tu, e perfecta si pentru triceps, alaturi de restul membrului superior si al intregului corp, de fapt. Sper ca te-am ajutat

| cfrtobias explică (pentru anonim_4396):

Mersi, cand am citit si eu ce face Flexor antebrat mi-am dat seama ca nu e acelasi lucru, dar sper ca pentru forta e "triceps", un exemplu daca vrea sa te bata cineva sa ai forta cand dai cu pumnul

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, nici macar jumatate din mebrul superior nu e lucrat de flotari, ce sa mai zicem de "intregul corp"...

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea despre muschi, nu?

Pentru cultura ta INEXISTENTA, flotarile sunt miscari de impins, asta inseamna: piept (70%) + triceps + deltoid anterior. In functie de tipul de priza, poate intra mai mult sau mai putin triceps.

In schimb, SPATELE (care e cea mai mare grupa a trenului superior) + biceps + deltoid posterior se lucreaza prin miscari de tras: tractiuni, ramat, indreptari, NU prin flotari.

Si sa nu uitam si abdomenul, care nici ala NU se lucreaza prin flotari.

Mai invata, copil ce esti!