| Alek112 a întrebat:

Care credeti ca este cel mai bun jucător din istoria fotbalului dar și din prezent?
Cred ca Messi este cel mai bun jucător din istoria fotbalului pentru ca este unul dintre cei mai buni marcatori si nu da numai goluri,da si assist-uri, el face jocul echipei.

Răspuns Câştigător
| nda a răspuns:

Din astia pe care i-am prins eu jucand, Messi e de departe cel mai bun in opinia mea. Are toate calitatile necesare sa joace de la mijloc in sus. Are o viziune foarte buna care il ajuta sa dea niste pase superbe. Poate suta puternic sau plasat, are viteza foarte mare la plecare de pe loc si asta il ajuta la driblinguri care sunt si pe spatii mici si in viteza. La lovituri libere e tot timpul periculos, la finalizare la fel. Doar de la 11m ramane putin "dator", in rest, e fotbalistul perfect in ceea ce priveste atacul.

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiurea! Pele (Edson Arantes do Nascimento) este cel mai bun jucator al tuturot timpurilor. Daca-l vezi jucand ramai uimit.

| Drimmero a răspuns (pentru Salontanul):

Alte vremuri, alte reguli pe cand juca Pele,, alti fundasi.
Ronaldo facea jaloane cand era pustan marii fundasi din Premier League, sa nu zic ce facea cu cei de pe la echipele italiene prin cupele europene.

Ronaldo si Messi sunt magicienii, am o preponderenta mai mare spre Ronaldo.

| Salontanul a răspuns (pentru Drimmero):

Serios? Eu nu stiu sa se fi schimbat reguli importante! Atunci sa vad care se poate lauda cu 1000 de goluri marcate? Oricum el figureaza in Guiness World Records ca avand cele mai multe goluri si cel mai bine platit, pana i-o lua altul locul. http://bit.ly/2uDRuzf

| nda a răspuns (pentru Salontanul):

Citeste aici: http://bleacherreport.com/......ou-to-know
Pe vremea lui Pele nu exista offside. O regula foarte importanta.

| Drimmero a răspuns (pentru Salontanul):

Se juca fara offside,, fundasii erau pescari, ospatari si tamplari, in anii 60'.

Ronaldo in schimb a facut jaloane marii fundasi din Anglia inca de cand era pustan.
In anii 60 nu existau tactici bine stabilite,, orice sut era gol, portarii erau pusi de decor.
Nici nu poti compara perioadele, ala nu era fotbal.

| Salontanul a răspuns (pentru nda):

Aiureala! Regula Offside-ului este introdusa in fotbal in 1866. Cine v-a spus altfel v-a dezinformat.

| Salontanul a răspuns (pentru Drimmero):

Regula Offside-ului este introdusa in fotbal in 1866. Cine v-a spus altfel v-a dezinformat.
Serios? Portarii erau de decor? Inchipuie-ti ca in anii 60 eu jucam fotbal (nu profesionist ci amator) si eram portar (de obicei). Vorbiti din auzite si credeti tot ce vi se spune pe net. Eu am trait asemenea evenimente. Ne duceam sa vedem fotbal adevarat la singurul televizor de la Caminul Cultural al satului. Mai luati o pauza, copii!

| Drimmero a răspuns (pentru Salontanul):

In primul rand nu poti compara perioadele...aia nu erau fotbalisti, ci amatori, multi dintre ei,, nu toti ca erau generatii bune si legende pe atunci.
Nu putem compara...nu am prins vremurile alea, dar fotbalul de prin anii 70' a inceput sa fie ceea ce iubim de fapt.

Nu eu o zic ca Ronaldo e cel mai bun, ci statisticile.
Lasati-ma cu Pele si Maradona. Ronaldo e fenomenul din fotbal, si nu ma refer la Ronaldo Nazario.

Presupunand ca ai prins jucatori precum Henry,, ala e la ani lumina de Pele, ca exemplu.

| Drimmero a răspuns:

Ca sa va zic cum sta treaba,, fotbalul nu se joaca doar pe pase misto, ci are drept scop bagarea balonului in plasa, capitol la care Cristiano Ronaldo e de departe pradatorul suprem!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ronaldo e primul, pana Messi nu castiga un trofeu cu echipa nationala e pe 3 dupa Maradona.

| ziftode a răspuns:

Pele... cel mai mare din TOATE TIMPURILE
https://en.wikipedia.org/wiki/Pel%C3%A9

quote: "He is widely regarded as the greatest football player of all time. In 1999, he was voted World Player of the Century by the International Federation of Football History & Statistics (IFFHS)"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Messi,nu cred ca se va mai naste vreunul ca el.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Leooooo Messssiiiiii

| GigiDurul a răspuns:

Messi

| Valy_MJ_1993 a răspuns:

Ronaldihno