| SelenaTpu a întrebat:

Care din voi iese cu bicicleta iarna?
Eu mai ieșeam, dar a doua zi ma cam dureau mușchii de la pisioare

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nukeyly a răspuns:

Eu sunt pe mtb din 1995 zinic, deci de 27 ani deocamdata, nu conteaza vremea, te adaptezi din mers si la -15 C.
Cum dai abur din gura o sapca polar sau dublu polar cu cozoroc de gasesti si ceva manusa sa tina la frig[an 2000] gen Black Diamond ice glove garantata la -23 C [inca tin! dupa 22 de ani la ~6 luni pe an folosite zilnic]
modelul pare scos din productie; pret la vreme 150$ si merita!
https://varuste.net/en/p3771/black-diamond-ice-glove
Black Diamond Enforcer Gloves la 139 $ par sa fie mostenitorul
la Black Diamond ice glove, da nu specifica temp. range

https://www.youtube.com/watch?v=k6ZhXtec008
Da indiferent cu ce manusa clasica te incalti daca nu circula sangele de la miscare ingheta degetele de la maini primele dupa 4km la -15C, nu vorbim de cele cu incalzire pe aumulatori aia e ala pagina.

Răspuns utilizator avertizat
| LenaNikolaevna a răspuns:

Eu ies în fiecare anotimp cu bicicleta, dar nu și dacă stratul de zăpadă este prea înalt, hehe. Cât despre febra musculară, este un proces firesc prin care mușchii se adaptează la un efort pe care nu l-ai mai depus până atunci, ori de intensitate diferită. Odinioară, eram o sportivă atât de înrăită, încât mă dureau mușchii și după câteva plimbări la pas. : ))

| SelenaTpu explică (pentru LenaNikolaevna):

Nu e febra musculara. E durere propriu zisa de mușchi. Pate trebuie sa fac încălzire iarna când ies cu ea

| LenaNikolaevna a răspuns (pentru SelenaTpu):

Da, cum spui tu. ❤️