| Kamelly0n a întrebat:

Care e difenta in fotbal dintr fundas si mijlocas?

Răspuns Câştigător
| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Rolul principal al fundasilor este sa-i opreasca pe atacantii echipei adverse.În faza ofensivă, fundașul central este jucătorul de la care pornește atacul propriei echipe. Fundașii centrali urcă des în treimea adversă, mai ales la fazele fixe, pentru a relua mingea prin lovituri de cap. Fundașul central are ca responsabilități marcajul.
Mjlocașul este jucătorul care se poziționează între atacanți și fundași.Sarcina sa principală este să recupereze mingea de la echipa adversă, să mențină posesia mingei și să o paseze atacantilor. Unii mijlocași au un rol mai defensiv, în timp ce alții au mai multă libertate, ajungând în atacul echipei

4 răspunsuri:
| SimpluCosty a răspuns:

Rolul fundasiului este sa opreasca atacanti echipei adverse si sa-i faca viata mai usoara portarului.Fundasii latelari au rolul de a centra cat mai mult posibil si de-a bate auturile. Fundasii centrali urca de multe ori la cornere pentru a lovi mingia cu capu. Mijlocsi exista 3 feluri de mijlocasi laterari, defensivi, ofensivi Mijlocasi defensivi trebuie sa ajute apararea. mijlocasii ofensivi trebuie sa ajute atacantii prin pasele lor iar mijlocasii latelari trebuie sa stie sa dribleze si sa centreze. Sper ca ti-am fost de folos. PaPawinking

| raff a răspuns:

Funadsii opresc atacantii echipei adverse sa se apropie de poarta iar mijlocasii dau pase atacantilor punanadu i in pozitii cat mai bune pentru a marca

| ReMiX97 a răspuns:

Fundasul sta in aparare ca sa nu scape un adversar singur cu portarul, iar mijlocasul ajuta si atacul si apararea si construieste faze

| vladYYY13 a răspuns:

Pai... mijlocasul sta mai infata decat fundasul, 2, fundasul trebuie sa fie atent sa nu ii lase pe adversari sa treaza de ei, iar mijlocasi pot da suturi de la distanta sau le paseaza atacantilor,, funda pls?